Przedwojenny modernizm w eleganckim wydaniu. Zaglądamy do kawiarni NoD

Projekt prac remontowych przygotowali architekci z pracowni CollColl, Martin Gaberle oraz Marek Fischer chcieli, aby nowy wystrój w jak największym stopniu oddawał historyczny klimat miejsca.

Kawiarnia znajduje się przy w budynku przy ul. Dlouha 33 w Pradze w Czechach. Obiekt ma ciekawą historię, która sięga 1928 r. Wtedy otwarto tu pierwszy raz centrum kultury, którego główną atrakcją było kino. W okresie istnienia Czechosłowacji ówczene władze przemianowały kino na studio filmowe. Po powstaniu Republiki Czeskiej otwarto tu klub ROXY (1992) oraz NoD w 1998 r., który niedawno doczekał się gruntownej przebudowy.

Głównym elementem kawiarni jest centralnie umieszczony bar, nad którym góruje ogromna, pozłacana kość. Zaprojektował ją artysta Jiri David. W okół niej umieszczono stoliki orag długą, błękitną ławę, która znalazła się na podwyższeniu.

W całym lokalu czuć ducha przedwojennego modernizmu. Architekci wybrali jasne, pastelowe barwy, które dobrze podkreślają zaokrąglenia ścian oraz dodatki w kolorze miedzi.

zdjęcia: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)