Nowa opera w Ad-Dirijja w Arabii Saudyjskiej

Opera w Ad-Dirijja zbudowana zostanie według projektu przygotowanego przez pracownię Snøhetta. Architekci zaproponowali formę, która nawiązuje do architektury Najdi – stylu charakterystycznego dla Arabii Saudyjskiej.

Miasto Ad-Dirijja ma stać się kulturalną stolicą Arabii Saudyjskiej. Realizowany już plan zakłada wielkie inwestycje, których budowa zakończy się w 2030 r. Państwowe władze kładą nacisk, by powstające budynki swym stylem nawiązywały do Najdi – stylu typowego dla saudyjskich wiosek sprzed wieków. W sercu Diriyah znajduje się historyczne miasto At-Turaif z 1766 r., które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Diriyah ma zostać rozbudowane w każdym aspekcie, tzn. władze planują, że do końca dekady zamieszka tu dodatkowo 100 tysięcy osób, dlatego budowane są nowe budynki mieszkalne, hotelowe, biurowe, handlowe i edukacyjne.

Jedną z wizytówek miasta będzie Royal Diriyah Opera House. Nowa opera ma zostać zbudowna do 2028 r. To wielofunkcyjny obiekt z zielonymi ogrodami, który ma być atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Projekt przygotowany przez pracownię Snøhetta nawiązuje do historycznej zabudowy regionu. Dominuje tu pustynny krajobraz. Budynek opery ma przypominać wysuszone koryto rzeki, które pęka pod wpływem słońca i jest formowane przez wiatr i deszcz. Koncepcja zakłada budowę opery jako obiektu zlepionego z kilku mniejszych form. Bryła zdaje się wyrastać z ziemi.


W sumie budynek będzie mieć 46 tys. m kw. powierzchni i pomieści łącznie 3500 osób. W środku powstaną cztery sale do spektakli o różnym charakterze. Największa pomieści jednocześnie 2000 osób. Ważną częścią obiektu będzie zacieniony amfiteatr na dachu, który pomieści 450 osób. Dodatkowo w nowej operze powstaną kawiarnie i przestrzeni handlowe.

Gmach ma być przyjazny środowisku, pozwoli oszczędzać wodę i będzie zasilany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

źródło: Binyan, Snøhetta 

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Pałac | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie