Nowa siedziba Teatru
Propozycja biura Architektura Klasyczna. Fot. Architektura Klasyczna

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w klasycznym stylu? Oto projekt biura Architektura Klasyczna

Ostatnimi czasy powróciła dyskusja nad formą, jaką ma uzyskać nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu. W 2019 roku poznaliśmy wyniki konkursu na jej projekt. Zwyciężyła koncepcja zaproponowana przez Atelier Loegler Architekci. Obiekt powstanie w ścisłym centrum miasta, u zbiegu ulic Św. Marcin oraz Skośnej, w bezpośrednim sąsiedztwie Akademii Muzycznej oraz w okolicy zdominowanej przez reprezentacyjną architekturę Dzielnicy Cesarskiej. Została ona wzniesiona na początku XX w. w miejscu wyburzonych obwarowań Twierdzy Poznań. Gmachy zaprojektowali wybitni europejscy architekci w stylach historycznych. W 2008 dzielnica została uznana przez prezydenta RP jako pomnik historii.

Genezą jej powstania była konieczność poprawy rozwoju przestrzennego miasta, hamowanego jak dotąd poprzez istnienie obwarowań. Pierwszy plan rozwoju budownictwa monumentalnego na tym terenie powstał w 1890, a kolejną wersję w 1903 sporządził Joseph Stübben. Rok później sam cesarz Wilhelm II Hohenzollern powołał Królewską Komisję Rozbudowy Poznania, która zajęła się realizacją planów. 20 sierpnia 1910 r. miasto zyskało tytuł Rezydencjonalnego Miasta Poznań, w tym też dniu uroczyście poświęcono Zamek Cesarski – główny gmach nowo powstałej Dzielnicy Cesarskiej. Według Jana Skuratowicza celem stworzenia zespołu architektonicznego w takiej monumentalnej formie było ukształtowanie syntetycznej praniemieckiej wizytówki nowej stolicy germańskiego wschodu. Wszystkie elementy programu podporządkowano idei der Hebung (podniesienia) miasta na wyższy poziom.

Dzielnica Cesarska na pocz. XX wieku. Fot. Biblioteka Uniwersytecka UAM


Projekt budynku nowej siedziby poznańskiego Teatru Muzycznego z pewnością jest ikoniczny. Wyróżniają go interesujące rozwiązania przestrzenne oraz charakterystyczna, nieregularna bryła wykorzystująca obecne ukształtowanie terenu, na którym ma stanąć. Jak zwykle w takich sytuacjach padły jednak pytania o trafność przyjętego Języka Form – szczególnie w kontekście bliskiego sąsiedztwa tak cennej i historycznej zabudowy. Biuro Architektura Klasyczna przedstawiło swoje własne, szkicowe podejście do projektu tego samego budynku, utrzymane w duchu New Traditional Architecture. Koncepcja ich autorstwa inspirowana jest pobliskimi gmachami tworzącymi historyczne założenie z początku XX w. Bryła jest monumentalna, czerpie z klasycznych form historyzmu i dopełnia zabytkową Dzielnicę Cesarską.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego – zwycięska koncepcja biura Atelier Loegler Architekci. Źródło: UM Poznań
Propozycja biura Architektura Klasyczna. Fot. Architektura Klasyczna

Wkrótce dowiemy się, kto zbuduje Teatr Muzyczny w Poznaniu. Instytucja wybrała już najkorzystniejszą ofertę w przetargu w formule “doprojektuj i wybuduj”. Koszt zamówienia to ponad 390 mln zł brutto. Gmach zaoferuje miejsce dla 1200 osób. Pojemność sprawi, że będzie to największy kraju obiekt tego typu. Jeżeli nie będzie żadnych opóźnień, to przekazanie budynku ma nastąpić w 2027 roku. Jak konkretnie będzie wyglądać? To nie jest jeszcze wiadome. Projekt wykonawczy musi uwzględniać koncepcję i projekt budowlany autorstwa Atelier Loegler Architekci.

Źródło: UM Poznań, Architektura Klasyczna

Czytaj też: Poznań | Kultura | Sztuka | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie