Ma minimalistyczną formę. Nowa szkoła w Poznaniu

Nowa szkoła zbudowana zostanie na Strzeszynie w Poznaniu. Inwestycję zrealizuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Wykonawcą projektu jest firma Mostostal Warszawa.

Nowa szkoła zbudowana została w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. Będzie tam miejsce na 40 oddziałów szkolno-przedszkolnych oraz bazę sportową.

Strzeszyn to dynamicznie rozwijająca się część Poznania, gdzie mieszka coraz więcej rodzin z małymi dziećmi. Dlatego tak bardzo zależało nam na budowie nowej szkoły w tej okolicy. Chcemy zapewnić uczniom jak najlepsze warunki edukacji i integracji – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W nowej placówce znajdą się 32 oddziały szkolne i osiem przedszkolnych. Szkoła będzie dysponować rozbudowaną częścią sportową. Powstanie tu sala gimnastyczna oraz boiska zewnętrzne, z których mieszkańcy będą mogli korzystać też po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Uczniowie będą mogli korzystać z filii Biblioteki Raczyńskich.

Po podpisaniu umowy przekażemy plac budowy wykonawcy robót, który to rozpocznie pierwsze prace przygotowawcze. Oprócz wzniesienia zupełnie nowego budynku, jego zadaniem będzie także uzbrojenie terenu w niezbędną infrastrukturę oraz odpowiednie zagospodarowanie go placami zabaw i boiskami, bez których trudno wyobrazić sobie nową szkołę – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Gmach będzie miał trzy kondygnacje. Częściowo zostanie podpiwniczony – w kondygnacji podziemnej znajdzie się część szatni, pomieszczenia magazynowe i techniczne. W sumie planowana powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 10 tys. m kw.

Nowa szkoła w Poznaniu została zaprojektowana na planie litery Y. Hol główny znajdzie się w środkowej części.

W centrum będzie sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne. W lewym “ramieniu” budynku planowane jest przedszkole z odrębnym wejściem, a w prawym i na dole – sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej. W ten sposób wydzielone zostaną osobne strefy dla dzieci w podobnym wieku w trzech różnych skrzydłach, które spotkają się w centralnej części wspólnej, gdzie będzie miejsce na integrację.


Przy nowym budynku szkoły nie zabraknie miejsca na aktywności na świeżym powietrzu. Na terenie placówki planowane są boiska sportowe, a także dwa place zabaw – osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Przybędzie zieleni w postaci drzew i krzewów, pojawi się też mała architektura i oświetlenie. Przez teren szkoły przebiegać będą alejki.

Uczniowie z nowego budynku zaczną korzystać za dwa lata.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Edukacja | Minimalizm | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły