Nowa ulica w centrum Łodzi połączy Wschodnią i Sienkiewicza.

Nowa ulica w centrum Łodzi ma stworzyć nową przestrzeń dla pieszych i ma pełnić ważną funkcję miastotwórczą. Poza nowymi nasadzeniami i małą architekturą zakres inwestycji obejmuje budowę jezdni i chodników oraz montaż oświetlenia wraz z iluminacją zieleni. Pojawią się także stylizowane meble miejskie i fontanny. 

Centrum Łodzi wkrótce wzbogaci się o nową ulicę, przyjazną dla pieszych i obsadzoną zielenią. Nowy odcinek będzie przedłużeniem ul. Wschodniej – najpierw przetnie ul. Narutowicza, a następnie w kierunku południowym przejdzie pod łącznikiem między gmachami TVP Łódź i „Kaskady”. Następnie, skręcając w lewo, dojdzie do ul. Sienkiewicza.

Nowa ulica w centrum Łodzi – co na niej powstanie?
Zakres inwestycji obejmuje budowę jezdni i chodników oraz montaż oświetlenia wraz z iluminacją zieleni. Pojawią się także stylizowane meble miejskie. Posadzonych zostanie 26 drzew, wśród nich lipy i śliwy. Będzie też dużo zieleni niskiej: berberysy, hortensje czy miskanty. Zieleń będzie utrzymywana przez automatyczny system nawadniania. Nowa ulica będzie w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja ma zostać zakończona latem przyszłego 2022 roku. Jej wartość to 15,25 mln zł.

Inwestycja z niespodziankami
trakcie pierwszych prac robotnicy natrafili na zagadkowe podziemne konstrukcje. Po przeprowadzonych w lipcu badaniach archeologicznych okazało się, że natrafiono na relikty budynku widocznego na mapie Władysława Starzyńskiego sporządzonej w latach 1894-96. Odkryto jego południową ścianę.

Odsłonięto także pozostałości szczeliny przeciwlotniczej powstałej prawdopodobnie w roku 1942. Zachowało się wejście do schronu od strony wschodniej. W latach powojennych, podczas prac nad zagospodarowaniem terenu, usunięto sklepienia korytarzy, a zburzono wejście od strony zachodniej.


Zielone centrum Łodzi
Przedłużenie ul. Wschodniej to nie koniec zmian w tym rejonie.“Pod koniec tego roku oddamy w okolicy trzy zupełnie nowe drogi. Jedna z nich połączy ulice Traugutta i Tuwima, dwie kolejne Kilińskiego z Sienkiewicza. Wszędzie tam trwają prace wykończeniowe i brukarskie. Przygotowujemy się także do nasadzeń zieleni” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Rejon Sienkiewicza i Wschodniej nie jest jedyną częścią łódzkiego Śródmieścia, w której powstają nowe ulice. Zielone pasaże z wiśniami, magnoliami, gruszami, tysiącami krzewów i kwiatów poprowadzą do łódzkiej Manufaktury (od Legionów do Ogrodowej). W całym kwadracie ulic Ogrodowej, Zachodniej, Legionów i Gdańskiej powstają nowe zieleńce. Pojawią się tam też zdroje wody pitnej i nowe ławki.

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Ekologia | Metamorfoza | Zieleń | Miasto | Historia

 

źródło: https://uml.lodz.pl
tekst: Małgorzata Loeffler / ZIM Łódź

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły