Nowe drzewa na ulicy Św. Marcin

Nowe drzewa na ul. Święty Marcin w Poznaniu. Mają specjalne zadanie!

Nowe drzewa na ul. Święty Marcin mają odmienić wizerunek centrum miasta, które ma być bardziej przyjazne mieszkańcom i przechodniom. To część projektu Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, którego celem jest zwiększenie zieleni na staromiejskich ulicach. Nowe drzewa na ul. Święty Marcin w Poznaniu udało się nasadzić wcześniej niż zapowiadano. 

Aż 11 donic z drzewami (m.in. świdośliwami Lamarckimi i jałowcami płożącymi) pojawiło się po południowej stronie ul. Św. Marcin (obok kamienic, naprzeciwko Alf). Jak dodają władze miasta, dodatkowe elementy infrastruktury w postaci donic z młodymi drzewami, nie tylko pozwolą zwiększyć ilość zieleni w mieście, ale też uniemożliwią nielegalne parkowanie. Nowe drzewa na ulicy Św. Marcin mają symbolicznie zwrócić ulicę przechodniom.“W ścisłym centrum Poznania przybywa zieleni i miejsc do wypoczynku. Wcześniej donice z roślinami oraz dodatkowe ławki stanęły także w pasach drogowych ulic Wielkiej (fragment od ul. Klasztornej do ul. Garbary) i Paderewskiego (odcinek od al. Marcinkowskiego do ul. Sierocej). Te dwie ulice  ozdobiło łącznie 25 donic, które obsadzone zostały kwitnącymi drzewami – wiśniami piłkowanymi odmiany Kanzan oraz świdośliwami Lamarckimi. Pod drzewami zasadzone zostały trawy ozdobne i kwitnące byliny. Przy obu ulicach stanęło także 18 ławek z drewna i stali nierdzewnej.” – czytamy na stronie miasta Poznań 

Przetarg na realizację prac, w ramach których nasadzone zostały nowe drzewa na ulicy Św. Marcin oraz przy ulicy Wielkiej i ulicy Paderewskiego wygrał Zakład Kształtowania Zieleni “Gardens” Grzegorz Sobolewski. W ramach zamówienia firmie zlecono również pielęgnację gwarancyjną w okresie 24 miesięcy na ul. Wielkiej i ul. Padarewskiego, natomiast na św. Marcinie aż do końca marca 2029 r.

Koszt całego przedsięwzięcia to 510 841,20 zł (ul. Padarewskiego i Wielka 286 705,80 zł, natomiast św.Marcin 224 135,40 zł). Poprawkę budżetową w wysokości 200 000,00 zł zakładającą zwiększenie ilości zieleni w obszarze staromiejskich ulic złożył radny Marek Sternalski.

Czytaj też: Zieleń | Poznań | Urbanistyka | Ekologia | Meble miejskie

źródło: www.poznan.pl