Projekt przygotowało studio architektoniczne Kogaa. Budynek dawnego hotelu w Brnie zmienił się w The Distillery – Social Reactor, miejsce spotkań dla gości organizowanego festiwalu.

Budynek hotelu Avion już od kilku lat był opuszczony. Oryginalny gmach zaprojektowany został przez lokalnego architekta Bohuslava Fuchsa, który inspirację czerpał z twórczości Le Corbusiera. Tak zaprojektowany gmach okazał się być idealnym miejscem dla festiwalu, podczas którego organizowanych jest wiele paneli dyskusyjnych o designie, wystaw, pokazów mody i co najważniejsze – projekcji filmów. Zastana infrastruktura była tutaj ogromnym atutem!

Projektanci nadali budynkowi nowe funkcje. Parter jest najciemniejszą przestrzenią, dlatego tutaj odbywały się pokazy filmów i panele dyskusyjne, z kolei na piętrze ponownie zaczęła działać kawiarnia ze sklepem z małym designem. Co ciekawe, ogromny stół, na którym w ciągu dnia wystawione są rzeczy do kupienia, nocą zamieniał się w wybieg dla modelek.

Na drugim piętrze urządzono strefę, gdzie swoje prace pokazywać mogą studenci. Wyżej powstały przestrzenie dla warsztatów.

Architekci zaproponowali, aby wnętrze wypełniły modułowe meble, które będzie można rozmontować po wydarzeniu i łatwo przewieźć w inne miejsce. Był to celowy zabieg, dzięki któremu meble nie marnują się po jednym wydarzeniu, lecz mogą być wykorzystane ponownie w przyszłości. To ważne biorąc pod uwagę ograniczony budżet, którym dysponowali. Na szczęście z pomocą przyszedł sponsor – firma Vitra, która udostępniła część mebli.

zdjęcia: BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)