przebudowa chaty

Przebudowa starej chaty na wsi. Odmienili też stodołę

Projekt domu przygotowali architekci: Lenka Míková oraz Ivan Boroš. Ich zadaniem była przebudowa starej wiejskiej chaty, którą zmienili w dom dla nowoczesnej rodziny.

Realizacja obejmowała gruntowną modernizację starego wiejskiego domu w Czechach oraz adaptację dawnej stodoły na cele mieszkalne. Zamieszkała w nim rodzina, która chciała odpocząć od zgiełku dużego miasta, ale jednocześnie nie chciała rezygnować z wszystkich nowinek jakie oferuje XXI wiek. Architekci musieli więc przygotować projekt tak, aby budynek w maksymalnym stopniu nawiązywał do swojej historii, a technologiczne nowinki były w nim sprytnie ukryte.

Spoglądając na zdjęcia budynku można odnieść wrażenie, że zbudowany został on już kilka lat temu. Zabieg postarzenia był celowy. By osiągnąć ten efekt architekci sięgnęli po naturalne materiały jak drewno i kamień, które zdobią budynek na zewnątrz jak i wewnątrz.

Budynki znajdują się na planie litery “L”. W środku każdej z dwóch części powstała strefa dzienna, którą nie ogranicza sufit pierwszego piętra. Dzięki temu architekci odsłonili charakterystyczną starą kuchnię oraz czarny komin, który zimą rozprowadza ciepło po całym wnętrzu.

Mieszkańcy większość swojego czasu spędzają w części głównej budynku, w tej, w której dom istniał od lat. Dawna stodoła służy z kolei za strefę letnią. To właśnie tutaj domownicy spotykają się wspólnie w ciepłe dni. W stodole urządzone zaś pokoje dla gości.

przebudowa chaty


W całym projekcie urzeka zestawienie dawnych elementów z nowymi. Prócz kamienia i drewna wewnątrz znajdziemy nowocześnie uformowany beton architektoniczny oraz saunę. W sumie przebudowa dawnej chaty trwała 4 lata.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Zieleń | Czechy

rysunki:

zdjęcia: Boys Play Nice