Nowe życie zrujnowanej kamienicy w Łodzi. To perfekcyjny remont

O nowy wygląd kamienicy przy ulicy Zielonej 6 w Łodzi zadbała Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Remont budynku właśnie się zakończył.

Remont budynku był sporym wyzwaniem. Kamienica była w fatalnym stanie technicznym. Robotnicy musieli wyburzyć lewą oficynę – jej boczna ściana pękła w 2015 roku, dlatego konieczne było wstrzymanie ruchu tramwajów na ulicy Zielonej. Pozostałą część budynku wzmocniono stalowymi prętami i kotwami spinającymi. Wzmocniono stropy i wymieniono instalacje.

Ponad wiekowy budynek ma mnóstwo detali architektonicznych, w tym między innymi polichromie i złocone sztukaterie. Dokładnie odnowiono parkiety oraz klatkę schodową, pracom konserwacyjnym poddano stolarkę drzwiową i okienną. Odnowiona została frontowa elewacja budynku, która ma bogate zdobienia. Część zdobień odtworzono na podstawie archiwalnych zdjęć. Wyremontowana kamienica zbudowana została w 1894 roku.

Pamiętano też o wewnętrznym podwórku kamienicy, które będzie pełnić funkcję zielonej i otwartej przestrzeni.


Budynek został wyposażony w wytwarzającą energię elektryczną instalację fotowoltaiczną, energooszczędne LED-owe oświetlenie i ładowarkę do rowerów elektrycznych. Ma też zbiornik na wodę deszczową, która posłuży do podlewania roślin. Koszt inwestycji: ponad 20 mln zł brutto – czytamy na stronie Lodz.pl.

Prace remontowe przy budynku rozpoczęły się latem 2019 roku i zakończyły się kilka tygodni temu. Zrujnowany budynek zmieni się w kameralny biurowiec. Lokale są już przekazywane najemcom. Już dziś wiadomo, że w budynku działać będzie biuro podróży oraz restauracja.

Czytaj też: Kamienica | Renowacja | Łódź | whiteMAD na Instagramie

fot. Stefan Brajter / UMŁ, o remoncie kamienicy w Łodzi pisał Piotr Jach na stronie miasta lodz.pl