Nowoczesna dobudówka domu szlacheckiego z XVI wieku. 

Adaptacje kilkusetletnich domów, fabryk, czy opuszczonych gospodarstw rolnych to wyjątkowo ciekawe projekty. Ostatnio opisywaliśmy nowoczesny dom, który powstał w ruinach zabytkowej fabryki papieru, o którym przeczytacie klikając TUTAJ, a także dom, który powstał we wnętrzu starej rezydencji, o której przeczytacie TUTAJ. Dziś pokażemy wam jak wygląda nowoczesna dobudówka w domu z XVI wieku, którą zaprojektowali architekci z pracowni Donald Insall Associates.

Nowoczesna dobudówka w domu z XVI wieku powstała na zamówienie prywatnego inwestora z Walii, który zakupił działkę, na której stał zabytkowy, kamienny dom pochodzący z XVI wieku. Właściciel marzył o nowym domu letniskowym dla siebie i swojej rodziny, który będzie łączył historyczną architekturę walijskiej wsi z nowoczesnymi technologiami i materiałami.Inwestor zaprosił do współpracy architektów z pracowni Donald Insall Associates, którzy znani są z realizacji łączących tradycję z nowoczesnością. Dom, który był przedmiotem renowacji jest budynkiem wyjątkowym z kilku powodów. Po pierwsze, wrażenie robi jego wiek. Powstanie budynku datowane jest na drugą połowę XVI wieku. Na terenie dawnego gospodarstwa znajdowały się budynki takie jak mleczarnia, czy stodoła. Kolejnym ciekawym aspektem jest budynek mieszkalny znajdujący się w sercu gospodarstwa, którego cechą charakterystyczną jest schodkowy dach, będący popularną formą zadaszenia domów szlacheckich na przełomie XVI i XVII wieku w walijskiej Snowdoni. 

„Poszanowanie oryginalnego projektu, integralności zabytkowego budynku gospodarczego było kluczowym czynnikiem przy tworzeniu nowej, jednokondygnacyjnej przybudówki, w której znajduje się kuchnia i przestrzeń jadalniana. Smukłe, dwuszybowe okna dają wspaniały widok na otwartą przyrodę, Parku Narodowego Snowdonia i jego przedgórza.” – czytamy w komunikacie architektów z Donald Insall Associates

Ciekawym elementem jest nowoczesny, przeszklony łącznik odsłaniający surowe kamienne mury, który jest niejako subtelnym przejściem między historyczną architektura, a nowo powstałą częścią. Co ciekawe dom jest dostępny na wynajem za pośrednictwem aplikacji AirBnb. 

O architektach: 
Donald Insall Associates jest wielokrotnie nagradzaną pracownią architektoniczną i biurem doradczym w zakresie budynków zabytkowych, specjalizującą się w opiece, naprawach i adaptacji budynków zabytkowych, a także projektowaniu nowych budynków. “Od ponad 60 lat jesteśmy pionierami kreatywnego podejścia do ochrony zabytków, koncentrując się na przekonaniu, że zmiany są ciągłe, a budynki są w rzeczywistości “żywe”;. Uważamy, że zabytkowe budynki powinny być stale utrzymywane i delikatnie adaptowane, aby mogły być trwale użytkowane. Nasza praca opiera się na rygorystycznej analizie budowanego środowiska, kładziemy duży nacisk na specjalistyczną wiedzę. Członkowie posiadają wszechstronną wiedzę z zakresu historii architektury; tradycyjnych materiałów budowlanych i technik remontowych; nowoczesnych standardów i technologii.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Zabytek | Architektura | Wnętrza | Ciekawostki | Wielka Brytania | Renowacja

źródło: www.donaldinsallassociates.co.uk

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły