Nowoczesna twarz Rzymu to muzeum MAXXI od Zahy Hadid

Rzym nie ma tylko zabytków. Dziesięć lat temu powstał tam nowoczesny gmach, w którym działa Narodowe Muzeum XXI wieku.

Budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Zahy Hadid w 1999 roku. Prace budowlane ruszyły kilka lat później, a oficjalne otwarcie MAXXI nastąpiło w 2010 roku.

Muzeum zaskakuje swoją dynamiczną formą, która jest charakterystyczna dla zmarłej kilka lat temu architekt. Projekt powstał w tak odważnej, ikonicznej formie, aby być świadectwem współczesnej architektury i za kilkadziesiąt lub kilkaset lat stać się symbolem przypominającym czasy, w których obecnie żyjemy.

Patrząc na budynek można odnieść wrażenie, że w środku powstał labirynt. Trochę jest w tym prawdy. Pomieszczenia, korytarze i rampy mają dość zakrzywiony układ. Jednak nie stanowi to problemu dla użytkowników. Wystawy poprowadzono intuicyjnie, a zaprojektowany przez Hahid układ sprawił, że zwiedzając wystawę wzrok przykuwają nie tylko eksponaty, ale też sam budynek i widoki, które kadrują ogromne przeszklenia.

Wewnątrz powstały sale, w których można zobaczyć wystawy poświęcone współczesnej architekturze i sztuce. Dodatkowo powstało tutaj audytorium, biblioteka, księgarnia, kawiarnia i sklep z designem.

źródło: MAXXI

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły