Nowoczesny dom na skarpie. Mieszkańcy mają widok na całą okolicę

Dom na skarpie zaprojektowali architekci z krakowskiej Pracowni Projektowania Architektonicznego (PPA). To sporej wielkości budynek, którego unikalna forma gwarantuje mieszkańcom dostęp do dużej ilości dziennego światła. Efekt udało się osiągnąć dzięki licznym przeszkleniom.

Dom zbudowano w Krakowie, w obszarze pasma Lasu Wolskiego. To atrakcyjna lokalizacja, która mieszkańcom umożliwia dostęp do terenów zielonych. Dom stanowi jeden z elementów małego zespołu mieszkaniowego, składającego się z kilku istniejących i kilku zaprojektowanych przez PPA budynków jednorodzinnych. W sumie zbudowane tu budynki tworzą swego rodzaju małe osiedle.

Architekci zaprojektowali dom dla singla, ale obecnie mieszka tu pięcioosobowa rodzina. Sama powierzchnia zabudowy wynosi 160 m kw., a powierzchnia użytkowa aż 611 m kw. Wyzwaniem w całym projekcie było wprowadzenie zmian, na które inwestor zdecydował się już po przygotowaniu pierwszej wersji projektu. Architekt musiał dodać do obiektu nową kondygnację – podziemny garaż, który znalazł się pod całym budynkiem.

Dom na skarpie ma rozbudowany program funkcjonalny. Najniższą kondygnację zajmuje garaż oraz pomieszczenia techniczne. Wyżej zaprojektowano strefę relaksu. Domownicy mają tu do swojej dyspozycji między innymi kino z wygodnymi fotelami. Na parterze powstała część dzienna z kuchnią. Strefa do pracy w kuchni z roboczym blatem powstała w narożniku, tuż pod oknami. Obok zaprojektowano jadalnię z dużym stołem i dalej – salon, którego atrakcją jest wiszący kominek.

Część prywatna zajęła ostatnią kondygnację. Zaaranżowano tam sypialnię główną i sypialnie dzieci. Główna sypialnia ma własną łazienkę oraz przestronną garderobę. Wszystkie kondygnacje łączą schody oraz winda.

Wnętrze jest bardzo przestronne, pomieszczenia mają zróżnicowaną wysokość w zależności od położenia. W garażu to 265 cm, w przyziemiu to 350 cm, parter ma 310 cm, a poddasze ma od 270 do aż 450 cm wysokości. Różnice wysokości wynikają z oryginalnej formy obiektu i dynamicznej bryły. Położenie na skarpie pozwoliło wysunąć niższe kondygnacje tworząc schodkowe założenie z tarasami.


Jestem zadowolony z tarasowego rozwiązania układu elewacji południowo-wschodniej. Z okien budynku roztacza się wspaniały widok na panoramę Lasku Wolskiego a z ostatniej kondygnacji roztacza się widok na Kraków – mówi architekt Andrzej Rymarczyk.

Budynek cechuje bardzo dobre doświetlenie pomieszczeń. Elewacja południowo-wschodnia to niemal jedno wielkie przeszklenie, poprzez które do wnętrza przez cały rok przenika słoneczne światło. Pozostałe elewacje też posiadają duże otwory okienne. Przeszklona jest nawet kondygnacja piwnic i kondygnacja pomieszczeń rekreacyjnych.

W projekcie wykorzystano okna oraz drzwi Internorm. To nowoczesne produkty, których parametry techniczne wpływają na komfort mieszkańców. Drewniano-aluminiowe okna HF 410 to rozwiązanie z potrójnym szkleniem, które gwarantuje wysoką izolacyjność cieplną i dźwiękoszczelność od 33 do 45 dB. Minimalistyczne okna dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych, dlatego projektując budynek czy urządzając wnętrze można dopasować ich wygląd do oczekiwań.

Nowoczesny dom na skarpie

Innym wykorzystanym modelem są okna HV 450. To drewniano-aluminiowe okna o nowoczesnym wzornictwie. Takie okna mają zlicowany design ościeżnicy i skrzydła oraz zintegrowaną osłonę przeciwsłoneczną między szybami, w ten sposób powstała jedna płaszczyzna, która kadruje to co najważniejsze – atrakcyjny widok na okolicę. Co ciekawe, okna HV 450 posiadają zintegrowaną żaluzję, którą można sterować zdalnie. Energia do zasilania żaluzji pobierana jest przez moduł fotowoltaiczny umieszczony w skrzydle okna.

Mieszkańcy domu mogą się cieszyć świeżym powietrzem wychodząc na tarasy. Dostęp do tych stref jest łatwiejszy dzięki drzwiom przesuwnym HS 330 Internorm. Ich antracytowy kolor i bezramowe części sprawiają, że są wizualnie zespolone z elewacją budynku. To rozwiązanie dla minimalistów. Drzwi zacierają granicę między wnętrzem a zewnętrzem, a niski próg w strefie przejścia doceni każdy esteta. Właśnie za takie detale doceniamy projekt jednorodzinnego domu w Krakowie.

źródło zdjęć: Internorm (www.internorm.com/pl-pl)

projekt: Pracownia Projektowania Architektonicznego (ppa.com.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Okna | Minimalizm | Kraków | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.