To sporej wielkości budynek liczący 338 m kw. powierzchni. Nowoczesny, jednorodzinny dom zbudowany zostanie na pochyłej działce, niemalże w centrum Gdańska. Zaprojektowanie budynku na skarpie było sporym wyzwaniem. Jak z zadaniem poradzili sobie architekci z pracowni Miks.tura? Popatrzcie!
Budynek ma nowoczesną formę. Jego ostateczny kształt był uwarunkowany zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który określa dopuszczalną linię zabudowy. Architekci przygotowali projekt, który nie tylko jest zgodny z urzędowymi wytycznymi, ale także spełnia program funkcjonalny, którego oczekiwał inwestor.
Przygotowując projekt architekci dokładnie poznali potrzeby właściciela. Ten ostatni chciał mieć duży garaż, do którego może wjechać auto z przyczepą do motocykli. Równie istotne było uwzględnienie w projekcie innych pomieszczeń, takich jak sypialnia dla gości na parterze, oddzielona akustyczną barierą od części dziennej, oraz strefę prywatną na górze. Projektanci chcieli, aby każde pomieszczenie mogło korzystać z atrakcyjnego, południowego widoku na okolicę.
Kolejnym życzeniem inwestora było zaprojektowanie ogrodu, który pomimo skarpy pozwoli cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Inwestor chciał mieć kontakt z ogrodem, ale w taki sposób, by nie musieć martwić się wzmożonym słońcem, ani załamaniem pogody.
Nowoczesny dom i architektoniczne high-tech
Inwestor, jako inspiracje, wskazał nowoczesne stodoły o surowej bryle, pokryte współczesnymi materiałami, takimi jak HPL. Jako wierzący w siłę technologii programista, był zdecydowany również na dom typu smart, wentylowany i chłodzony, dom niezależny od wpływu pogody i otoczenia – mówi architekt Ziemowit Belter.
Aby sprostać oczekiwaniom architekci zaprojektowali nowoczesny budynek z klasycznym, dwuspadowym dachem. Budynek cechuje nowoczesna bryła o surowej formie i jednocześnie jest ciepła i na “ludzką skalę”. Zespół Miks.tura Architekci sięgnął po rozwiązania high-tech, które połączył z naturalnymi, projektowymi rozwiązaniami pasywnymi. Mimo że bryła jest nowoczesna i surowa, ku zadowoleniu inwestora, udało się przemycić kilka lekkich, nieoczywistych elementów, takich jak ukryty w tarasie ogród zimowy, palenisko osłonięte ścianą po łuku, połączoną ze schodami do sypialni oraz półotwartą przestrzeń z żaglami i hamakiem.
I wszystko jasne
Rozwiązaniem, które pozwala w optymalny sposób doświetlić przestrzeń domu jest zaprojektowana słoneczna studnia od strony skarpy. Dzięki niej naturalne światło dociera do sypialni dla gości, warsztatu, łazienki i fragmentu salonu. Do tych pomieszczeń słońce nie musi wpadać bezpośrednio, dlatego niewielkie, wewnętrze atrium w zupełności odpowiada na ich potrzeby. Dzięki studni architekci mogli rozmieścić pomieszczenia po obwodzie budynku, zapewniając dostęp światła i oszałamiające widoki.
Bliżej natury
Mieszkańcy domu będą mogli cieszyć się bliskością natury. Aby umożliwić im wypoczynek na świeżym powietrzu architekci zaprojektowali taras, który podzielili na trzy strefy buforowe. Podział ten dobrze ilustruje schemat nr. 2.
Taras składa się z trzech części. Pierwsze dwie posiadają zadaszenie, dlatego można z nich korzystać nawet w deszczowe dni. Pierwszą jest ogród zimowy z zewnętrzną kuchnią i grillem. Obie ściany ogrodu zimowego są składane, więc przez większość czasu mogą pozostać odsłonięte, uwalniając pełnię widoku na zieleń. W wietrzne wieczory ściany można zamknąć, by przeobrazić taras w osłoniętą przestrzeń.
Druga część to strefa hamakowo-żaglowa. Część ta powstała z myślą o relaksie, a dzięki przesłonom materiałowym umożliwia ograniczenie intensywności naturalnego światła, które wpada do salonu. Trzecia część to palenisko, które w połowie zostało osłonięte od wiatru. Róża wiatrów dla terenu wskazywała wiatr idący od strony skarpy jako najsilniejszy. Osłonięcie strefy paleniska pozwala ominąć spływającemu ze skarpy wiatrowi najbardziej kluczowe dla użytkowania przestrzenie ogrodu, z kolei samo palenisko sprawia, że domownicy będą mogli tu spędzać czas do późnych godzin nocnych.
W duchu eko
Projektując nowoczesny dom architekci wykorzystali liczne technologiczne udogodnienia, które są praktyczne i funkcjonalne. Rachunki za prąd pozwolą obniżyć rozwiązania charakterystyczne dla domów pasywnych. Pierwszym jest ograniczenie dostępu intensywnego światła latem, przy zachowaniu dostępu światła podczas pozostałych pór roku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu głębokich okapów nad największymi przeszkleniami.
Na wyższej kondygnacji sypialnie zlokalizowane zostały od wschodu, zachodu i północnego zachodu – przed przegrzaniem pomieszczeń chroni bufor w postaci ciągu komunikacyjnego. Dom posiada również czyste ścieżki manualnego przewietrzania oraz możliwość przewietrzania przy zastosowaniu efektu aeracji – dodaje Ziemowit Belter.
Efektem pracy architektów jest projekt domu, który łączy tradycję z nowoczesnością. Miękkość naturalnych faktur drewna i cegły i gra światła korespondują z surową formą nowoczesnej stodoły. Dodatkowym zabiegiem zmiękczającym odbiór budynku są zaprojektowany łuk przesłony przy palenisku oraz rzeźbiarskie schody, które prowadzą do głównej sypialni. Ważny był także dobór materiałów elewacyjnych. Łupany wapień w cementowej spoinie barwionej w masie używany w ścianach podtrzymujących masywne zadaszenie zdradza, że nowoczesny dom choć wydaje się niewielki z poziomu ulicy, tak naprawdę skrywa duży ogród godny okazałej rezydencji.
O pracowni Miks.tura Architekci:
Biuro projektowe Miks.tura Architekci stanowi zespół architektów, których łączy miłość do architektury użytkowanej. Czyli takiej, którym nie straszne użytkowanie przez ludzi, przeobrażenia, zmiany, słowem – życie. – Lubimy myśleć o naszych budynkach jak o pełnych życia i humoru, którym nie straszne dzikie imprezy czy rodzinne zjazdy. Każdy z nich, dzięki unikatowym rozwiązaniom funkcjonalnym, jest także nietuzinkowym odbiciem życia i charakteru ich użytkowników. Bliski jest nam także kontekst otoczenia – nie tylko estetyczny, ale także energetyczny. Realizujemy tę bliskość poprzez regulujące mikroklimat budynku, wplecione w formę i podstawy projektu rozwiązania pasywne – wyjaśniają architekci.
Filozofia projektowa marki realizowana jest w trzyosobowym zespole przyjaciół o zróżnicowanych architektonicznych kompetencjach. Miks.tura działają w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego. W wolnym czasie starają się odrestaurować zabytkowy lokal z prześliczną witryną na nową siedzibę swojej pracowni, aby móc zapraszać inwestorów na kawę, na której stoi życie Miks.tury.
źródło: Miks.tura Architekci (www.mikstura-architekci.pl, Facebook, Instagram)
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.