Nowy apartamentowiec w Łodzi ze zgodą na budowę? Inwestor nakazał uprzątnąć działkę!

Nowy apartamentowiec w Łodzi ma powstać na działce Piotra Misztala przy ulicy Piotrkowskiej 154. Miasto informuje, że gmach ma mieć 72 metry wysokości i zbudowany zostanie dzięki tak zwanej specustawie mieszkaniowej.

To atrakcyjna działka bo położona w centrum Łodzi. Inwestor już trzykrotnie planował zabudowę terenu. Rok temu chciał zbudować tu wieżowiec o wysokości 110 metrów, planu nie zrealizowano ze względu na zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które nie pozwala na budowę tak wysokich budynków.

Choć biznesmen wycofał się z tego projektu, tematu zabudowy działki nie zarzucił. Znalazł też narzędzie, które może pozwolić mu na realizację planów. Jest nim specustawa mieszkaniowa (tzw. „lex developer”), pochodząca z 2018 r. ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, która dopuszcza budowę mieszkań i inwestycji towarzyszących niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest jeden warunek: inwestycja nie może być sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Tej sprzeczności w przypadku działki przy ul. Piotrkowskiej 154 nie ma. I choć plan zabudowy terenu musi zyskać jeszcze aprobatę Rady Miejskiej, wydaje się, że widać dla tego pomysłu światełko w tunelu – czytamy na stronie UM Łódź.


Najnowszą wersję projektu przygotowali architekci z łódzkiego studio Design Lab Group. To liczący 72 metry wysokości budynek, który będzie miał 20-23 kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Parter zajmą lokale dla restauracji i kawiarni. Projekt zakłada, że od piątej kondygnacji do szczytu w budynku powstaną mieszkania. Na szóstym piętrze dostępny będzie basen i strefa relaksu oraz siłownia.

Koncepcja uzgodniona została z Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – geometria bryły budynku (wypracowana po wielomiesięcznych konsultacjach) ma nawiązywać charakterem do obecnego przy ul. Piotrkowskiej łódzkiego modernizmu. Nowy wieżowiec zostanie wkomponowany w otoczenie poprzez nawiązanie wysokością uskoków w bryle do sąsiednich budowli. Akceptacja ŁWKZ była niezbędnym warunkiem realizacji projektu, który jest zlokalizowany w strefie zabytkowej zabudowy.

Nowy apartamentowiec w Łodzi przy Piotrkowskiej 154. Jaki status ma budowa? 
Portal Wyborcza.pl zakomunikował, że sprawa wciąż nie trafiła do rady miejskiej, a UMŁ zgłosił się do inwestora po “dodatkowe wyjaśnienia”. Magistrat ma wątpliwości czy budynek, który stanie w tak reprezentacyjnej części Łodzi, nie będzie odbiegał od tego, co zostało zaprezentowane na wizualizacjach.

Z informacji, jakie otrzymała “Wyborcza” wynika, że inwestor uzupełnił wniosek w listopadzie. To oznacza, że cała procedura – począwszy od analizy formalnej – musiała zacząć się od początku. Radni przekonują, że panuje zgoda co do tego, że wieżowiec na wizualizacjach dobrze wpisywałby się w otoczenie.

Portal pisze, że do uznania urzędników i radnych miała pozostawić projekt wieżowca prezydent Zdanowska, a sam Piotr Misztal przyznał, że sprawa zmierza już do szczęśliwego rozwiązania, dlatego nakazał uprzątnięcie działki. Biznesmen ma nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu rada miasta wyda zgodę na budowę wieżowca.

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Wieżowiec | whiteMAD na Instagramie

wizualizacje: Design Lab Group / https://designlab.group
źródło: UM Łódź / lodz.pl