Nowy mural w Warszawie. Na nim prehistoryczny słoń leśny ze stacji metra Płocka! 

Mural upamiętniający znalezisko prehistorycznego słonia leśnego, którego szczątki odkryto w trakcie prac na stacji metra „Płocka” powstanie jeszcze w tym roku. Właśnie został rozstrzygnięty konkurs na projekt muralu, a zwyciężczynią została Marta Żylska.

Do niecodziennego znaleziska doszło pod koniec ubiegłego roku, kiedy ekipa pracująca na budowanej stacji metra „Płocka” trafiła na dobrze zachowane szczątki zwierzęcia. Znaleziskiem zajęli się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, a Wola wraz z ZGN zorganizowała konkurs na mural, który upamiętni to wyjątkowe odkrycie i uatrakcyjni przestrzeń miejską w okolicach nowej stacji podziemnej kolejki. 

Dostaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, a jury nagrodziło pracę Pani Marty Żylskiej. Autorka w nagrodę otrzyma 5000 zł, a dzieło powstanie jeszcze w tym roku – dodaje Krzysztof Strzałkowski.

Efektem konkursu „Wolskie odkrycie – prehistoryczne życie” jest mural, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej 11. Projekt przedstawia słonia leśnego obok stacji metra, a także inne elementy prehistorycznej fauny i flory. Dzieło pełne jest wyrazistych, przenikających się kolorów, a sam malunek znajdzie się na ścianie o wymiarach 15 m na 13 m.


W najbliższym czasie wyłonimy wykonawcę, czekamy również na decyzję ornitologiczną i przystępujemy do pracy. Mural powstanie po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków, a jeśli uda się uzyskać wcześniej opinię ornitologiczną, że budki dla jerzyków nie są zasiedlone przez ptaki, to do pracy przystąpimy wcześniej tj. w okresie wczesnojesiennym – mówi Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola

Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło się również z wynikami badań, które rozwiały wątpliwości co do samego zwierzęcia. Potwierdziły one, że na Woli znaleziono samicę słonia leśnego, która żyła tu między 132 a 115 tysiącami lat temu. Współfundatorem nagrody jest firma Gülermak.