Nowy neon w Łodzi. Napis nawiązuje do fraszki Jana Sztaudyngera

Neon zabłysnął w niedzielę 31 sierpnia na ścianie kamienicy przy ulicy Żwirki 8 w Łodzi. Jego projekt wykonał grafik Bartek Bojarczuk.

Neon ma pionową formę i jest animowany. Jego wymiary to 7 m x 3,5 m i składa się z siedmiu sekwencji, które przedstawiają cykl życia rośliny. Poszczególne sekwencje można zobaczyć na zdjęciach, które publikujemy poniżej.

Tytuł neonu to “Twórczość czasu”. Treść nawiązuje do fraszki Jana Sztaudyngera, której tekst umieszczono wokół grafiki: “Czas tworzy nas, czas morzy nas, nic w tym dziwnego, bo czas ma czas”. Nie ma tu mowy o przypadku – związany z Łodzią poeta w latach 1945–1961 mieszkał w budynku naprzeciwko neonu.

„Twórczość czasu” jest kolejną odsłoną realizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń projektu instalacji artystycznych w przestrzeni miejskiej, pokazującego, że street art to nie tylko murale. Wcześniej pod patronatem ŁCW powstały już m.in. trzy inne neony – „Mewa” z ul. Tuwima, „Wdech/Wydech” z ul. Narutowicza i „Beauty/Bałuty” z ul. Wojska Polskiego.


Bartosz Bojarczuk (ill.cat) jest artystą dobierającym środki w zależności od rodzaju projektu, nad którym obecnie pracuje, m.in. łączy techniki cyfrowe z analogowymi. Obecnie Bojarczuk prowadzi autorską pracownię projektową ILLCAT studio. Swoje prace prezentował w galeriach w Nowym Jorku, Reykjaviku, Paryżu, a także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i na Łódź Design Festiwal. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Miecz KTR, Dobry Wzór, Must Have, 3×3 Annual, Polish Graphic Design Awards.

Więcej o twórczości Bartka Bojarczuka pisaliśmy w dwunastym numerze magazynu whiteMAD, który możecie kupić TUTAJ.

źródło: UM Łódź, Bartek Bojarczuk ill.cat

Czytaj też: Neon | Sztuka | Łódź | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły