Nowy park w Warszawie. Powstał tuż przy stacji metra

Nowy park kieszonkowy otwarto przy alei KEN na Ursynowie. Zielone miejsce do wypoczynku udało się stworzyć w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. Do końca roku w Warszawie zostanie oddanych jeszcze pięć takich miejsc.

Inwestycję zrealizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Park powstał na powierzchni ponad 1500 m kw. przed wejściem do Multikina. Jego układ wyznaczają trzy placyki połączone falującą alejką główną oraz podwójnym szpalerem 20 lip o obwodzie pni 25-30 cm. Na nowym terenie zieleni pojawiło się kilka ławek warszawskich. Nie zabrakło też koszy na śmieci i stojaków rowerowych. Park jest dostępny dla wszystkich mieszkańców, także dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowy park to nie tylko drzewa. Łącznie posadzono tu około 10 tys. roślin – bylin, krzewów i roślin cebulowych. Każdy z placyków podkreślony został rabatą kwitnących bylin: rudbekii, szałwii, gaur, krwawników. Wzdłuż alejki głównej ciągną się rabaty trawiasto-bylinowe, a za nimi połacie prosa z werbeną patagońską.

Zachowano niemal cały istniejący żywopłot z ligustru. Wzdłuż al. KEN posadzono też róże okrywowe i derenie, które izolują użytkowników terenu od ruchliwej ulicy. Rośliny dobrano tak, by były atrakcyjne nawet zimą – o tej porze roku walor estetyczny stanowią czerwone pędy berberysów na tle ozdobnych traw.

Sprawdź

Teren przy al. KEN zagospodarowano w ramach projektu z budżetu obywatelskiego „Pocket Parki dla Warszawy”. Budowę nowego terenu zieleni nadzorowała nasza jednostka. Za projekt była odpowiedzialna Urszula Michalska (kształtownia.pl), a realizacji podjęła się firma AG-Complex.

Parki kieszonkowe w Warszawie

Park kieszonkowy na Ursynowie jest już trzecim udostępnionym mieszkańcom przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w tym roku. Pierwsze dwa „pocket parki” powstały: na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską. Podobnie jak ten przy al. KEN, oba poprzednie tereny zieleni stworzono w ramach budżetu obywatelskiego. Do końca roku ma powstać jeszcze pięć kolejnych parków kieszonkowych:

2 na Bielanach – za przystankiem „Reymonta” oraz za przystankiem „Piaski”
na Pradze-Południe przy skrzyżowaniu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego
na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego
na Mokotowie przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej (dzięki współpracy z InPost w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy)
Parki realizują firmy: AG-Complex, KĘPKA Architektura Krajobrazu i Baobab Brandys.

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Czytaj też: Zieleń | Warszawa | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie