Nowy pomnik „Solidarności” w Warszawie. „Solidarność” chce go usunąć [SONDA]

Pomnik „Solidarności” w Warszawie odsłonięto w piątek 4 czerwca. Jego projekt powstał we współpracy z Jerzym Janiszewskim, twórcą logotypu „Solidarności”. Przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda uważa, że pomnik jest nielegalny bo właścicielem znaku i nazwy „Solidarność” jest wyłącznie związek. Duda poinformował, że skierował sprawę do prokuratury.

Nowy pomnik zaprojektowany został z wykorzystaniem fragmentów muru berlińskiego, który przecięty został napisem “Solidarność”. Współautorem projektu jest Jerzy Janiszewski, twórca oryginalnego logotypu “Solidarności”. Pomnik powstał z inicjatywy Fundacji imienia Ronalda Reagana. Jej prezes Janusz Dorosiewicz podkreślił, że pomnik ufundowali prywatni darczyńcy – realizacja pomnika pochłonęła 2 mln zł.

Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w piątek 4 czerwca. Uczestniczyła w nim Swietłana Cichanouska – prezydent elekt Białorusi. Podczas uroczystości prezydent Rafał Trzaskowski podkreślał, że w trudnych czasach to właśnie solidarność okazuje się jedną z najważniejszych wartości:

Bez niej nie udałoby się nam przetrwać minionych kilkunastu miesięcy, tego niezwykle trudnego czasu pandemii. Bliskość, wsparcie, empatia, działanie na rzecz innych – czyli ludzka solidarność – są dziś bezcenne. Tak jak bezcenny był oddolny, masowy ruch z lat 80-tych, który zapoczątkował wielkie przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział prezydent Warszawy.

Do odsłonięcia pomnika odniósł się przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda:

Dzisiejsza uroczystość u zbiegu ulic Świętokrzyskiej, Tamka i Kopernika to festiwal obłudy ludzi, którzy z demokracji, konstytucji i przestrzegania prawa zrobili sobie sztandar. Tymczasem odsłonili pomnik bezprawnie wykorzystując logo NSZZ „Solidarność”, do którego twórcy nie uzyskali prawa od właściciela. Dlatego jako Związek swoich praw będziemy dochodzić z wykorzystaniem wszelkich prawnych możliwości, a z samego pomnika będziemy żądać, aby znak i nazwa „Solidarność” zostały usunięte – napisał Piotr Duda.

Jego oświadczenie opublikowano na stronie Tysol.pl, która należy do Tygodnika Solidarność.


Pomnik znajduje się u zbiegu ulic Świętokrzyskiej, Kopernika i Tamka. Monument został dobrze wpisany w okolicę – stał się dominantą placu. Napis “Solidarność” w większej części unosi się nad ziemią i ma miedziany kolor. Na pomniku umieszczono dwa cytaty. Pierwszy to słowa prezydenta USA Ronalda Reagana, który mówił: “Żadna broń w światowych arsenałach nie jest tak potężna jak wola i moralna odwaga wolnych mężczyzn i kobiet”. Drugi fragment to cytat Jana Pawła II: “Narodziła się Solidarność. Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy”. Papież wygłosił te słowa 5 czerwca 1999 roku w Sopocie.

Czy zgadzacie się z Piotrem Dudą, który chce usunięcia ogromnego napisu “Solidarność” z pomnika? Dajcie znać w naszej sondzie!

Pomnik "Solidarności" należy...

View Results

Loading ... Loading ...

Czytaj też: Ciekawostki | Warszawa | Sztuka | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa, zdjęcia: redakcja