Nowy stadion Polonii Warszawa

Nowy stadion Polonii Warszawa. Ratusz potwierdza i podaje szczegóły!

Nowy Stadion Polonii Warszawa zostanie wybudowany według projektu JSK Architekci wybranego na drodze konkursu. Warto dodać, że ci sami architekci zaprojektowali stadion Legii przy Łazienkowskiej, a także Stadion Narodowy. Warszawski ratusz ogłosił, że na przebudowę stadionu Poloni przeznaczy 114 milionów złotych. Stadion zostanie wybudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i jak dodaje magistrat, Warszawa ma na ten cel zarezerowone fundusze.

Nowy Stadion Polonii Warszawa ma zostać wybudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego między warszawskim ratuszem, a właścicielem klubu. Przebudowa ma kosztować łącznie ponad 400 milionów złotych i obejmie sam stadion, który po przebudowie pomieści 15.500 kibiców, ale także okolice obiektu.

“Powołaliśmy zespół projektowy, który rozpoczął już pracę. Przeprowadził analizy rynku, które potwierdziły, że są podmioty zainteresowane tą inwestycją. Naszym celem jest wybudowanie stadionu piłkarskiego dla 15 500 kibiców. Oprócz tego chcemy, aby powstały dwa budynki kubaturowe”
– ogłosiła Renata Kaznowska.


Jak tłumaczą architekci i inwestorzy, zadowoleni mają być nie tylko kibie Czarnych Koszul, ale także warszawiacy niekoniecznie zainteresowani piłką nożną. Obecnie stadion przy Konwiktorskiej odgrodzony jest od reszty miasta murem, który oddziela warszawski Muranów od Parku Romualda Traugutta, czy Fortu Legionów leżącego nieopodal Wisłostrady. Po przebudowie kompleks sportowy ma być otwartą dla pieszych przestrzenią, która nie tylko poprawi komunikację, ale także pozwoli mieszkańcom korzystać z niedostępnego dotyzach obszaru miasta. 

“Wiadomo już, jak będzie wyglądał obiekt. Powstanie według koncepcji pracowni JSK Architekci, która w 2019 roku wygrała konkurs. To ta sama pracownia, która projektowała stadion przy Łazienkowskiej i Stadion Narodowy. – “To dzień historyczny, bo zaczyna się nowy rozdział w historii Polonia Warszawa. Stadion stoi w nietypowym miejscu; na granicy parku i zwartej zabudowy Muranowa. Nasz zamysł architektoniczny polegał na tym, żeby stadion nawiązywał dialog z Muranowem i parkiem. Historycznie istniejący budynek będzie obramowany zwartą kolumnadą, która będzie podkreślała miejski charakter. Od strony parku obiekt będzie przypominał pawilon parkowy” –mówił Mariusz Rutz z JSK Architekci


Na taką deklarację kibice Polonii Warszawa czekali od lat. Stołeczny ratusz sfinansował budowę stadionu Legii Warszawa przy Łazienkowskiej, natomiast Polonia nie mogła liczyć na podobne wsparcie. Sytuacja zmieniła się wraz z przyjściem do Polonii nowego właściciela. To mieszkający od lat w Polsce Francuz Gregoire Nitot. Gregoire Nitot to założyciel oraz CEO firmy informatycznej Sii Polska, posiadający 30% udziałów firmy . Jest także właścicielem Tawerny Kaszubskiej. Inwestor podkreślał w rozmowie z „Wyborczą”, że w Polonię inwestuje z pasji do sportu. W kwietniu br. złożył ofertę, że jest gotowy wyłożyć 300 mln zł na budowę stadionu, o ile ratusz zainwestuje 100 mln zł. W odpowiedzi miasto oczekiwało konkretnego planu rozwoju klubu, który inwestor doastarczył w terminie.

“Gratuluję miastu, że zaczyna poważnie ten proces. Dla nas ten stadion jest strategiczny. Nasz stadion to nasz dom, zapewni najlepsze warunki do kibicowania i trenowania. Stadion jest kluczowy dla każdego klubu na świecie, bo normalne jest zarabianie na nim. Około 20-25 proc. przychodów powinno pochodzić ze stadionu. Mój cel jest taki, żeby za 10 lat w Warszawie nie było tylko naszych kolegów z Legii, ale były też dwa silne kluby. Tak jest w wielu miastach na świecie.” – mówił Gregoire  Nitot

“Czuliśmy wsparcie miasta przez cały sezon. Polonia to klub, który jest w DNA Warszawy. Sekcja piłki nożnej ma 110 lat. W tym roku będzie obchodził rocznicę pierwszego meczu. W 1928 roku oddano do użytku obecny stadion. Sekcja koszykówki zaczęła działać w 1925 roku. Liczymy, że stulecie naszej sekcji będzie świętować już w nowej hali” – mówił w piątek Łukasz Tusiński z SKK Polonia Warszawa

Nowy stadion Polonii Warszawa ma być zdecydowanie bardziej przyjazny mieszkańcom. Przed klubem od strony Bonifraterskiej powstanie ogólnodostępny miejski plac. Istniejące ogrodzenie zostanie zlikwidowane, a samochody odesłane do podziemnego parkingu, który powstanie pod nowymi budynkami.
Przedstawiono też wstępny harmonogram. Inwestycję poprowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. 14 miesięcy ma zająć projekt budowlany, potem zaczną się starania o pozwolenie na budowę. Prace mają się rozpocząć jesienią 2023 roku.

Polonia Warszawa (pełna nazwa Polonia Warszawa Spółka Akcyjna) – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie. Najstarszy istniejący klub piłkarski Warszawy. 2-krotny Mistrz Polski, 3-krotny Wicemistrz Polski, 2-krotny zdobywca Pucharu Polski, zdobywca Superpucharu Polski i Pucharu Ligi Polskiej. Polonia Warszawa jest współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej (1919) oraz Polskiej Ligi Piłki Nożnej (1927) (obecna Ekstraklasa). Jest pierwszym Wicemistrzem w dziejach polskiego futbolu, pierwszym Mistrzem Polski po II wojnie światowej oraz pierwszym Mistrzem Polski pochodzącym z Warszawy. W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski zajmuje 12. miejsce, natomiast w tabeli wszech czasów Ekstraklasy 13. miejsce.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Miasto | Architekt | Polscy projektanci | Sport

źródło: JSK Architekci / UM Warszawa / Wikipedia