fot. Roka Media

Nowy stadion w Sosnowcu. Jest częścią całego parku sportowego

ArcelorMittal Park to nowa inwestycja zrealizowana w Sosnowcu. Projekt kompleksu przygotowali architekci z pracowni JSK Architekci. Kompleks sportowy w Sosnowcu oficjalnie został otwarty w czerwcu a jego częścią są stadion piłkarski, hala sportowa i lodowisko.

Sportowy kompleks zbudowany został na pograniczu dwóch osiedli − Środuli i Zagórza w Sosnowcu. To w sumie 15 ha terenu, który został zabudowany. Dziś miejscem zarządza firma Zagłębiowski Park Sportowy sp. z o.o. która odpowiadała za realizację budowy kompleksu rekreacyjno-sportowego ArcelorMittal Park wraz z zagospodarowaniem terenu oraz niezbędną infrastrukturą techniczną podziemną i naziemną, a po jej zakończeniu sprawowanie zarządu obiektami sportowymi.

Stadion piłkarski został oddany do użytku już wcześniej bo w lutym 2023 r. To największy spośród trzech obiektów. W sumie mecze może tutaj oglądać nawet 11 600 widzów. Przygotowano też 46 miejsc dla osób na wózkach inwalidzkich i osób im towarzyszących. Architekci podzielili obiekt na poziomy. Parter zajmują szatnie, pokój sędziowski, sala medyka, pokój delegata, pokój antydopingowy, siłownia, strefa odnowy biologicznej i sala konferencyjna. Wyżej, na pierwszym piętrze zaprojektowano biuro zarządu, część administracyjną i osiem lóż z pokładem VIP i liczącym 50 m długości barem.

Na najwyższym poziomie ulokowano punkt dowodzenia, monitoring, pokój spikera i strefę dla dziennikarzy. Znalazły się tutaj cztery kabiny komentatorskie, studio telewizyjne i przestrzeń gastronomiczna. Samo boisko ma wymiary 105 x 68 m, a zamiast trawy z rolki postawiono tu na naturalną murawę z siewu. Stadion zyskał kategorię 4 wg. standardów UEFA, co oznacza, że mogą tu być organizowanie spotkania Ligii Mistrzów aż do półfinału.

Plusem obiektu jest modernistyczna forma. Stadion w Sosnowcu ozdobiony jest cienkimi “żyletkami”, które otaczają cały budynek. Namnożenie warstw powoduje ciekawy efekt wizualny, który najlepiej widać w narożnikach. Elewacja w tej części stadionu nakłada się na siebie i niczym gradient maskuje to, co jest w środku. Minimalistyczna elewacja sprawia, że obiekt będzie dobrze wyglądać nawet za wiele lat.

fot. Szymon Duczek

Kolejnym obiektem kompleksu jest hala sportowa. To wielofunkcyjny obiekt, który spełnia wymagania stawiane przez światowe federacje koszykówki, piłki siatkowej czy szermierki. W skład obiektu wchodzą dwie hale − główna i treningowa. Ta pierwsza ma 3052 miejsc siedzących, z czego 860 znajduje się na składanych trybunach. Dodatkowo jest tutaj 16 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

Atrakcją jest też stadion zimowy, którego centralną część stanowi lodowisko. Na stadionie zimowym odbywają się mecze ligowe (m.in. ekstraliga − Zagłębie Sosnowiec), treningi seniorów, uczniowskich klubów sportowych oraz grup łyżwiarstwa figurowego. Mieszkańcy mogą tu korzystać z ogólnodostępnej ślizgawki. Lodowisko może pomieścić 2545 widzów, w tym jest 20 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

Skąd oficjalna nazwa kompleksu ArcelorMittal Park? W lipcu 2022 roku wybrano sponsora tytularnego, którym został polski oddział firmy hutniczej ArcelorMittal Poland S.A. Firma ta ma jeden ze swoich zakładów w mieście. ArcelorMittal Poland S.A. jest sponsorem tytularnym wszystkich trzech obiektów. Umowa została podpisana na 5 lat, a co roku do budżetu Zagłębiowskiego Parku Sportowego wpłynie 1,845 mln zł. ArcelorMittal Poland S.A. jest największym producentem stali w Polsce.

fot. Szymon Duczek, Roka Media

źródło: Zagłębiowski Park Sportowy sp. z o.o. (www.zps-sosnowiec.pl)

Czytaj też: Sport | Modernizm | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie