Odkryta 55

Blok na Odkrytej 55 to żart? Kilka słów o wąskich stołecznych budynkach

Na warszawskiej Białołęce pod adresem Odkryta 55 znajduje się budynek, który wygląda jak architektoniczny żart. Jaka jest tajemnica nieruchomości, która od lat robi furorę w mediach społecznościowych? Czy to rzeczywiście najwęższy budynek w stolicy?

Budynek zdumiewa swoim nieszablonowym kształtem, przez co stał się bardzo popularny. Internauci prześcigają się w żartach i teoriach na jego temat. Na pierwszy rzut oka budowla wygląda jak niebywały fenomen architektoniczny. Wszystkie zdjęcia budzące poruszenie są wykonane jednak z jednej perspektywy, od strony ul. Odkrytej.

Odkryta 55. Źródło: Google Maps

Odkryta 55


Widzimy na nich jedynie fragment budynku, jego ukośną ścianę, na której znajdują się balkony. Za nią skrywa się cała reszta obiektu, który w tym punkcie został ścięty pod skosem i dalej poprowadzony w linii prostej. Tak naprawdę to sporej wielkości, siedmiopiętowy blok mieszkalny. Klatki schodowe są całkiem przestronne, a na 6. piętro dojeżdża dwudrzwiowa winda. Słynne zdjęcia są zatem wynikiem iluzji i właściwego ustawienia aparatu, a blok przy Odkrytej 55 nie jest najwęższym budynkiem w Warszawie.

Blok widziany z boku. Źródło: maj/fotopolska.eu – Licencja: CC-BY-SA 3.0

Odkryta 55

Warto przy okazji wspomnieć tutaj o innych wąskich stołecznych obiektach. Zdecydowanie zalicza się do nich kamieniczka w rogu Kanonii na Starówce. Front budynku od strony ulicy ma zaledwie 2 m szerokości, lecz zabytek ma kształt klina i rozszerza się w stronę Wisły, gdzie posiada tylną fasadę o standardowych wymiarach.

Fasada kamienicy Kanonia 18. Fot. Cybularny, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Odkryta 55

Tył kamienicy Kanonia 18. Fot. Tilman2007, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Odkryta 55

 

 

Drugim interesującym obiektem, który może przyprawić o klaustrofobię jest Dom Kereta – instalacja artystyczna zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego, zbudowana w 2012 w pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej. Znajduje się ona w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy powojennym blokiem mieszkalnym i przedwojenną kamienicą. Instalacja posiada wewnątrz trzy poziomy i zaprojektowana jest jako obiekt mieszkalny. Dom Kereta określa się mianem jednego z najwęższych na świecie, jednak formalnie nie jest budynkiem mieszkalnym. Nie spełnia polskich przepisów dla lokalu mieszkalnego, przez co nie jest obiektem stałym, i m.in. nie można w nim uzyskać zameldowania.

Dom Kereta od strony ul. Żelaznej. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Domy przy ul. Żelaznej 74 (z lewej) i ul. Chłodnej 22 (z prawej), pomiędzy którymi znajduje się Dom Kereta. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons



Wnętrze. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Odkryta 55

 

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl, noizz.pl

Czytaj też: Architektura | Urbanistyka | Zabytek | Blok | Architektura w Polsce | Warszawa