Odnowione sgraffito na ścianie budynku szkoły muzycznej w Warszawie

Wyglądają jak nowe. W Warszawie na ścianie budynku szkoły muzycznej odnowiono sgraffito. W sumie na północnej elewacji można zobaczyć dwa takie zdobienia. Przedstawiają Warszawę dawnych lat.

O zakończonej renowacji poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Odnowione sgraffito znajduje się na ścianie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Fryderyka Chopina przy ulicy Bednarskiej 11 w Warszawie. Konserwator na odnowienie dwóch dzieł przeznaczył 130 tysięcy złotych.

Budynek obecnej szkoły zbudowano w 1952 r.. Gmach zaprojektował Lech Załęski. Jego realizacja przypada na okres panowania w Polsce socrealizmu.

Jednym z elementów, który wpływa na wartość tego stylu, jest duża dbałość o walor plastyczny budynków. Wiele ówczesnych realizacji, posiada wyjątkowy detal metaloplastyczny, rzeźbiarski lub malarski. Architektura socrealizmu miała „mówić” do widza i być dla niego zrozumiała – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Treści propagandowe z trudem można zawrzeć w surowej bryle budynku, stąd zwrot ku dekoracyjności i tradycji.

Na północnej elewacji znajdują się dwa sgraffita. Wykonali je wspólnie Zofia Czarnocka-Kowalska i Jan Sokołowski. Oboje byli plastykami, których pracę zdobią do dziś wiele obiektów. Dzieła przez dziesięciolecia nie były pielęgnowane i tak prezentowały się przed remontem:

Zdjęcie z 2009 r.:

fot. Google

Poddane konserwacji malowidło podzielone jest na dwie części. Dzieli je wstęga z napisem „Varsovia”. W dolnej części widoczni są ludzie pracy z rozmaitymi towarami i narzędziami w rękach. W górnej znajduje się panorama miasta z praskiej strony Wisły. Nad wszystkim góruje wstęga z herbem miasta i parą gołębi z wieńcami laurowymi w narożach. Symbolizują one pokój i dobrobyt, co było często wykorzystywane w PRL-owskiej propagandzie. To piękny światek, mniej pięknych czasów.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Renowacja | Sztuka | Elewacja | whiteMAD na Instagramie