Oglądaj filmy siedząc na sofie. Tak wygląda Kino Muza w Poznaniu po remoncie

To już drugie kino studyjne w Poznaniu zaprojektowane przez TOYA DESIGN. Pierwszym było kino Pałacowe. Teraz zespół architektów zmienił obliczę Kina Muza, najstarszego kina studyjne go w Polsce.

Położone w centrum Poznania kino MUZA jest miejscem szczególnym. Tutaj przychodzi się nie tylko oglądać filmy. Odbywają się tutaj spotkania i dyskusje, dlatego kinowe sale po metamorfozie zyskały dość nieoczywisty wygląd. Goście kina zamiast w typowych fotelach mogą oglądać filmy siedząc wygodnie na kolorowych sofach. W efekcie panuje tu zdecydowanie luźniejsza atmosfera.

Kino mieści się w oficynie kamienicy przy ul. Św. Marcin. Było tu od zawsze, od 1908 roku. W holu kina jest kawiarnia. Na ścianach wiszą świetlne ramki, plakaty i dominuje elegancka czerń. Znaleźć tu można również cytaty z filmowej historii. Na posadzce architekci zaproponowali zamieszczenie szachownicy z terakoty. Jednak to dopiero przedsmak tego, co na gości kina czeka w salach.

MUZA wzbogaciła się o dwie nowe sale na piętrze nad kinem. Sala główna zaprojektowana została w przyjaznym i kameralnym klimacie. Sale mają zróżnicowany wystrój i indywidualny układ widowni. Jedna z nich ma płaską podłogę, w drugiej zaprojektowano audytorium na podwyższeniu. W oczy rzucają się tutaj kolorowe krzesła i kanapy, które tworzą atmosferę odmienną od tak typowej dla kin. Sale oprócz funkcji kinowej, będą mogły prowadzić o wiele szerszy program, będą w nich odbywać się warsztaty i prezentacje.

Sale zostały wydzielone akustycznie od siebie i od pozostałych kondygnacji oficyny. Kino zyskało wentylację mechaniczną i klimatyzację. Na zapleczu powstała mała strefa biurowa. W ramach nowej przestrzeni architekci zaprojektowali kawiarenkę oraz skromne foyer, które prowadzi na taras z kinem letnim, umiejscowiony na dachu holu kina.

W całej nowej przestrzeni kina MUZA będą mogły się więc odbywać jednocześnie aż 4 projekcje. Dzięki zastosowaniu zewnętrznej windy obiekt zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Projekt: TOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak, Justyna Kiełczewska – Stawicka, Natalia Wojciechowska, Anna Marmur, Wojciech Andrzejewski, Jacek Wojciech, Katarzyna Pszonka, Anna Sędecka

zdjęcia: Piotr Bedliński (Kino Muza)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły