Ogród Kasztanowy już otwarty. To nowy park kieszonkowy w Krakowie

W Krakowie otwarto Ogród Kasztanowy. To jeden z kilkudziesięciu parków kieszonkowych, które składają się na projekt Ogrody Krakowian realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Ogrodnicy miejscy w Krakowie od kilku lat sukcesywnie zazieleniają nowe tereny. Powstają parki, w których można odpocząć na trawie, uprawiać sport czy po prostu udać się na spacer. Jednym z najnowszych jest Ogród Kasztanowy.

Ogród Kasztanowy otwarto na początku lipca. Znajduje się on na terenie Dzielnicy I – Stare Miasto, tuż obok Dworca Głównego przy ulicy Wita Stwosza. Otwarty park jest jak rekreacyjny ogród w małej skali. To miejsce, w którym oprócz wielokolorowych roślin na mieszkańców czekają domki w kształcie kasztanów, huśtawko-ławki, stoliki piknikowe i instrumenty muzyczne wielkiego formatu.

W parku ustawiono też budkę, w której można kupić lody naturalne.

W kieszonce wydzieliliśmy także strefę przyrodniczą, na której zabiegi pielęgnacyjne będą ograniczone do minimum. Teren zmienił się nie do poznania, po dzikim parkingu nie ma już śladu! – czytamy w informacji na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Ogród Kasztanowy


Tuż przed wejściem do ogrodu ustawiono tabliczkę informacyjną, która przypomina jak teren wyglądał przed przebudową. Wcześniej w tym miejscu parkowały samochody, dziś królują drzewa i krzewy.

Celem tworzenia parków kieszonkowych w Krakowie jest zwiększenie bioróżnorodności, promocja zdrowego trybu życia, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, zachęcenie mieszkańców do integracji i interakcji raz skrócenie do minimum czasu potrzebnego mieszkańcom na dostanie się do zielonych terenów.

Czytaj też: Ekologia | Kraków | Zieleń| Miasto | Park  | whiteMAD na Instagramie

Wcześniej ten fragment ulicy Wita Stwosza był zdominowany przez samochody:

fot. Google

A tak wygląda teraz:

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie