Okoń zjada raka. Symboliczny mural ozdobił szpital onkologiczny w Gdyni!

Okoń zjada raka – takie symboliczne obrazki będzie można już niebawem podziwiać na ścianie Szpitala Morskiego w Gdyni, w którym lekarki i lekarze walczą z poważnymi chorobami. Skorupiaki – symbol choroby, z którą walczy się na onkologii w Szpitalu Morskim im. PCK i bałtyckie okonie – symbol środków podejmowanych w tej walce. Dający nadzieję mural z motywami morskimi powstanie na wiosnę na jednej ze ścian szpitala w Redłowie. Konkurs na projekt muralu zwyciężyła Aniela Kaleta.

W listopadzie ub. r. Szpitale Pomorskie ogłosiły konkurs na projekt muralu, który miałby powstać wiosną b. r. na jednej ze ścian Gdyńskiego Centrum Onkologii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie. Cel – przełamywanie tabu i stereotypów oraz zachęta do regularnych badań onkologicznych. Właśnie poznaliśmy laureatkę konkursu – Anielę Kaletę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a obecnie studentkę kierunku Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim.

Komisja konkursowa spośród przesłanych prac wybrała tę, która w opinii jej członków najlepiej wpisuje się w zadaną tematykę i pasuje do szpitalnego otoczenia.

– Cieszymy się, że wkrótce w Szpitalu Morskim w Gdyni powstanie mural, który w swoim przekazie da nadzieję osobom chorym, a także zachęci wszystkich do przeprowadzania regularnych badań. Chcemy, by przykuwał wzrok i uwagę, tworząc autentyczną ciekawość w świadomości ich odbiorców, upiększając przy okazji teren szpitala – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezeska Szpitali Pomorskich, która wręczyła laureatce czek na kwotę 5000 zł.

Utrzymany w pomarańczowo-zielonych barwach projekt zajmuje całą przestrzeń prostokątnej ściany budynku i przedstawia ławicę okoni polujących na skorupiaki. Największy okoń trzyma raka w pysku, dookoła niego zataczają koła cztery rzędy ryb, płynących w stronę skupiska raków. Układ ryb przypomina rozchodzące się kręgi na wodzie, obszar ich występowania poszerza się, spychając skorupiaki na coraz mniejszą powierzchnię, by ostatecznie wszystkie je wybić. Rosnący przed ścianą krzew został uwzględniony w projekcie muralu. Symbolizuje morskie zarośla, w których ukrywają się raki. W zależności od ilości liści skorupiaki będą bardziej lub mniej widoczne dla obserwatora.


– Chciałam, by mój projekt napawał nadzieją osoby udające się na oddział onkologiczny. Wykorzystując dwuznaczność słowa „rak”, umieściłam nowotwór w postaci skorupiaka. Przeciwstawiłam mu znacznie większe od niego ryby symbolizujące środki podejmowane w walce z chorobą. Zależało mi, aby mój projekt z powodu umiejscowienia na ścianie jednego z budynków Szpitala Morskiego w Gdyni, posiadał morski motyw. Dlatego ryby umieszczone na muralu to okonie, gatunek występujący w Bałtyku żywiący się między innymi skorupiakami. Pomimo sceny polowania mural emanuje spokojem. Ciepłe barwy równoważone są przez chłodne. Rytm uzyskany przez powtarzalność kształtu ryb dominuje nad anomaliami w okręgach, wywołanymi obecnością raków. Odbiorca muralu może mieć pewność zwycięstwa okoni” – podsumowuje Aniela Kaleta.

Jak tłumaczy artystka, prostota projektu i wykorzystanie kształtu koła nawiązują do powszechnej w Gdyni architektury modernistycznej, ale w motywach ryb można dopatrzyć się również inspiracji sztuką japońską (wszak autorka jest absolwentką Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych), w której częstym motywem jest karp – symbol m.in. siły, odwagi i wytrwałości w dążeniu do celu.

Zwyciężczyni, zgodnie z zapisami regulaminu konkursu, w nagrodę otrzymała czek na kwotę 5000 zł i możliwość wykonania swojej pracy. To nie pierwsze artystyczne działanie w Szpitalu Morskim. W czerwcu ubiegłego roku otwarto Poradnię Chirurgii Onkologicznej, gdzie centralne miejsce zajmuje instalacja artystyczna ze szkła autorstwa Edyty Barańskiej, a ściany pomieszczeń zdobią grafiki artystów związanych z ASP w Gdańsku.

źródło: UM Gdynia / https://www.gdynia.pl/ 
wizualizacja, zdjęcie: Szpitale Pomorskie / https://www.szpitalepomorskie.eu/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Grafika | Gdynia | Murale | Zdrowie | whiteMAD na Instagramie