fot. Evidamii019, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Ołówek i Kredka we Wrocławiu. Historia słynnego akademika

Pokoje na najwyższych kondygnacjach kiedyś były marzeniem wielu studentów. Ołówek i Kredka we Wrocławiu to akademik, który składa się z dwóch wysokościowców. Kompleks zbudowano tuż przed upadkiem PRL.

Dwa wysokościowce zostały zaprojektowane przez Krystynę i Mariana Barskich. Małżeństwo architektów projektowało modernistyczne budynki w popularnym dla poprzedniej epoki stylu. Prace nad akademikami rozpoczęli już w latach 70. Projekt zakończyli po siedmiu latach pracy w 1982 r. Ich koncepcja zakładała budowę dwóch wysokich budynków, które zostaną ociosane po bokach i zyskają piramidalne zwieńczenie. To właśnie smukły wygląd i spiczaste zwieńczenie sprawiło, że mieszkańcy zaczęli określać budynki mianem “Ołówka” i “Kredki”.

Kompleks wieżowców położony jest w atrakcyjnej lokalizacji blisko centrum – przy pl. Grunwaldzkim 30 i przy ul. Grunwaldzkiej 69. Niższy to “Ołówek” i ma 70 m wysokości. Natomiast “Kredka” ma 85 m wysokości do dachu. Pierwszy liczy 19, a drugi 23 kondygnacji. To spora wysokość, dzięki czemu z ostatnich pięter studenci mogli podziwiać panoramę całego miasta.

W niższej części zaprojektowano 236 pokoi. W wyższej jest ich 290. Kwatery są do siebie podobne, zaprojektowane zostały w konstrukcji modułowej. Jeden taki moduł składa się z dwóch pokoi, kuchni i łazienki.

W “Kredce” zaprojektowano przestrzenie usługowe na parterze i pierwszym piętrze. Otwarto tam przychodnię lekarską. Odmienną funkcję ma też piętro piętnaste – powstało tam wielofunkcyjne pomieszczenie, które początkowo działało jako sala telewizyjna. Dodatkowo na tej kondygnacji otwarto siłownię, pokój nauki oraz (nieczynny już) klub.

fot. SchiDD, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Wprawdzie wystrój pomieszczeń w wysokościowcach zatrzymał się na standardzie z początku lat 90., to budynki cały czas przyciągają studentów i są jednymi z najbardziej charakterystycznych we Wrocławiu.

Dziś na dachu wyższego budynku znajdują się maszty radiowe i telewizyjne.

źródło: Uniwersytet Wrocławski

Czytaj też: Wrocław | Modernizm | Blok | Wieżowiec | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie