Opuszczona fabryka

Opuszczona fabryka porcelany dostała nowe życie. Teraz można tu mieszkać

Opuszczona fabryka porcelany znajduje się we wsi Kravsko na południowych Morawach w Czechach. Opuszczony kompleks zmienił się w kameralny hotel.

Kiedyś tętniła życiem. Fabryka ceramiki ze wsi Kravsko składa się z centralnego barokowego budynku, który wcześniej służył jako zajazd dla podróżnych na trasie Praga-Wiedeń. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku barokowy kompleks przekształcono w słynną fabrykę ceramiki. W latach 90. XX wieku zakończono produkcję a majątek zmienił właścicieli i na długi czas popadł w ruinę.

Nowymi właścicielami zostali mieszkańcy Kravska, którzy postanowili przebudować fabrykę w obiekt, w którym będą mogli przyjmować gości – prowadzić agroturystykę.

Pierwszy etap przebudowy kompleksu właśnie się zakończył. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni ORA. Podczas prac oczyszczono budynek z naleciałości drugiej połowy XX wieku, przywrócono mu pierwotną formę, naprawiono oryginalne okna.

Wnętrze utrzymane zostało w surowym klimacie. Panują tu niemal spartańskie warunki, oczywiście na miarę XXI wieku. Tam gdzie było to możliwe, architekci zachowali oryginalne materiały i detale, takie jak drzwi czy drewnianą podłogę. W niektórych miejscach pojawiła się nowa podłoga – wykonano ją z płytek bazaltowych i cementowych.

Opuszczona fabryka


Maksymalnie wykorzystaliśmy stare meble – stoły, szafki, krzesła, ale także stoły pod umywalki czy stare wanny żeliwne, które sami znaleźliśmy i przywieźliśmy z różnych części kraju lub kupiliśmy od naszego ulubionego antykwariusza – mówią architekci.

W ramach prac odnowiono też ogród, który został podzielony na kilka części. Przed obiektem znajduje się reprezentacyjny park z wielowiekowymi jodłami daglezji. Z kolei obok najmłodszej części fabryki, w której znajduje się nowopowstała restauracja, rośnie niewielki ogródek produkcyjny. Natomiast w pobliżu starej części fabryki jest ogród o bardziej naturalnym charakterze. W narożniku ogrodu znajduje się jeziorko, które wypełnia się deszczówką z dachu całego obiektu.

To jeszcze nie jest koniec. Teraz architekci pracują nad projektem dalszej przebudowy. Opuszczona fabryka porcelany będzie się jeszcze zmieniać.

Czytaj też: Ciekawostki | Renowacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)