Origami House

Origami House. Maleńki dom projektu pracowni Medusa Group

Jego forma to efekt fascynacji inwestora kulturą Japonii. Dom Origami House jest swego rodzaju instalacją artystyczną i zarazem ozdobą przydomowego ogrodu właściciela.

Budynek został nominowany do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego budynku w Unii Europejskiej. Origami House znajduje się w Toruniu. Jego powierzchnia użytkowa to 26,6 m kw., a całkowita powierzchnia wynosi 44 m kw. Co ciekawe, jego projekt powstał już w 2013 roku, jednak zrealizowano go dopiero rok temu.

Budynek ma geometryczną formę. Pozornie skomplikowana konstrukcja pokryta została powłoką poliuretanową w kolorze grafitu. Oglądany z zewnątrz wygląda jak bryła z powyginanego papieru. Rzeźbiarska forma sprawia, że z każdej strony prezentuje się inaczej.

Wnętrze Origami House utrzymane jest w minimalistycznej stylistyce. Konstrukcja doskonale sprawdzi się jako miejsce do odpoczynku, odosobnienia i refleksji. W domku z powodzeniem można spędzić noc – kiedy zajdzie taka potrzeba mogą w nim nocować goście inwestora.


Architekci stworzyli wewnątrz dwa poziomy. Parter to część dzienna z niewielkim aneksem kuchennym. Nietypowe schody prowadzą na piętro, gdzie powstała sypialnia.

Czytaj też: Domek letniskowy | Ciekawostki | Minimalizm | Elewacja | Medusa Group | whiteMAD na Instagramie

fot. Juliusz Sokołowski, źródło: eumiesaward.com

Projekt architektoniczny: medusa group

Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała

Współpraca autorska: Katarzyna Chobot, Katarzyna Kruszenko, Konrad Basan

Konstrukcja: Figura Team