Il Corviale w Rzymie

Osiedle Il Corviale w Rzymie. Świątynia modernizmu zmienia się w getto

Osiedle Il Corviale zbudowano w latach 80. w Rzymie. Powstało w duchu modernizmu i wprost odwołuje się do spuścizny Le Corbusiera. Niestety od kilku lat osiedle popada w ruinę.

Il Corviale to kompleks mieszkalny zbudowany na przedmieściach stolicy Włoch. Ma formę betonowego bloku o długości prawie jednego kilometra. Kompleks zaprojektowany został przez zespół 23 architektów pod przewodnictwem Mario Fiorentino. Jego budowa trwała od 1975 do 1984 r.

Architekt zaprojektował osiedle w oparciu o zasady mieszkalnictwa społecznego autorstwa Le Corbusiera. Powstało swego rodzaju miasto w mieście. Blok pełen jest wielopoziomowych uliczek, przejść i jak na ówczesne standardy osiedle Il Corviale należało do najnowocześniejszych w Rzymie.

Idea była taka, aby mieszkańcy osiedla nawiązywali między sobą więzi. Budowę wspólnych relacji miało ułatwić stworzenie części wspólnych. Mieszkańcy mogli korzystać z czterech teatrów, przestrzeni biurowych, biblioteki, szkół, punktu opieki medycznej i sklepów. W sumie osiedle składa się z trzech budynków. Główny ma 986 metrów długości i 37 metrów wysokości. Zabiegi architektów miały szczytny cel, jednak rzeczywistość okazała się dużo bardziej skomplikowana.

Il Corviale w Rzymie


W ostatnich latach do mieszkań w Il Corviale zaczęto przenosić kłopotliwych lokatorów z innych części Rzymu. Przez co przez rzymian osiedle zaczęło jawić się jako getto. Rośnie tam przestępczość, bezrobocie, a w godzinach wieczornych lepiej nie pojawiać się tam samemu. Mieszkania, które jawią się jako raj dla fanów modernizmu teraz uchodzą za najmniej atrakcyjne w stolicy Włoch. Ogrom osiedla widać na krótkim wideo:

Mamy nadzieję, że osiedle Il Corviale nie podzieli losu swojego modernistycznego „rodzeństwa” z Neapolu. W lutym 2020 r. w Neapolu rozpoczęła się rozbiórka osiedla Vele di Scampia, które zbudowane zostało dziesięć lat wcześniej również w duchu modernizmu. Osiedle w Neapolu borykało się z podobnymi problemami co te w Rzymie.

Czytaj więcej: Modernizm | Brutalizm  | Osiedle | Włochy | Beton

fot. Alessandro Guida (www.aleguida.com)