Osiedle Urzeka w Gdańsku. Zielone otoczenie ogromnym atutem

Jego budowa już trwa. Osiedle Urzeka zlokalizowane jest w dzielnicy Gdańsk Jasień. Przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się bliskością lasu oraz doliną Potoku Oruńskiego. Osiedle zaprojektował zespół architektów z pracowni Meso Architekci.

Nowych budynków mieszkalnych w Polsce jest coraz więcej. Wybierając osiedla kierujemy się już nie tylko atrakcyjnym wyglądem, lokalizacją czy ceną, ale zwracamy uwagę na bezpośrednie otoczenie, w którym spędzimy następne lata. Firma Domesta – deweloper budujący Osiedle Urzeka zdaje sobie z tego sprawę i w swojej nowej inwestycji kładzie nacisk na bliskość zieleni.

Osiedle Urzeka nie tylko łączy funkcje mieszkaniowe i wypoczynkowe, ale zakłada stworzenie unikalnej przestrzeni korzystającej z uroków leśnego otoczenia. W takim miejscu będzie można łatwiej odpocząć po szkole lub pracy, a bliskość zieleni doceni chyba każdy miłośnik leśnych spacerów.

W ramach inwestycji zrewitalizowany zostanie teren położony nad Potokiem Oruńskim. Powstanie aleja – leśne molo zakończone punktem widokowym, na którym znajdą się wygodne siedziska. Tworzymy miejsce, które umożliwi spędzanie wolnego czasu w otoczeniu zieleni z dala od miejskiego zgiełku – zapowiada Przemysław Maraszek, prezes Domesta.

Architekci zwrócili uwagę na jakość otoczenia budynków. Leśna aleja zbudowana zostanie z dwóch rodzajów materiałów: z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej oraz drewnianych podestów na palach z balustradą. Będzie również oświetlona, co umożliwi to korzystanie z niej o każdej porze dnia i roku.

Oprócz układów ciągów pieszych prowadzących do lasu i doliny Potoku Oruńskiego, w leśnej części inwestycji powstanie naturalny plac zabaw, na którym znajdą się takie atrakcje jak tyrolka oraz kilkumetrowa zjeżdżalnia – mówi Michał Marszal, architekt osiedla Urzeka z pracowni Meso Architekci.

Dodatkowo mieszkańcy osiedla będą mogli korzystać z boiska sportowego, a na samym osiedlu powstanie kolejny duży plac zabaw. Zrealizowane zostaną też mniejsze strefy rekreacji dla różnych grup wiekowych. To zakątki, w których będzie można zrelaksować się i poznać sąsiadów. Co ciekawe, w pobliżu znajdują się dwa zbiorniki retencyjne (Świętokrzyska I oraz Świętokrzyska II), a także liczne ścieżki rowerowe – potęguje to wrażenie naturalności okolicy i ułatwia eksplorację zieleni.


Bardzo ważną kwestią dla nas przy planowaniu osiedla było oddzielenie przestrzeni publicznych z parkingami czy też komunikacją kołową od półprywatnych dziedzińców sąsiedzkich. Nasz projekt to gwarantuje – dodaje Przemysław Maraszek.

Osiedle Urzeka ma formę trzech półotwartych kwartałów wznoszących się tarasowo w kierunku zachodnim. Spokojny rytm elewacji przełamany zostanie fragmentami czerni oraz cegły. Użycie tej ostatniej podkreśla elegancki charakter narożników kwartałów. Elewacja budynków w większości jest biała, a jej urozmaiceniem jest roślinność w formie zielonych dachów oraz pnączy na elewacjach. W pierwszej kolejności zbudowane zostaną trzy czteropiętrowe budynki.

Znajdzie się w nich 145 mieszkań z balkonami, tarasami lub prywatnymi ogródkami, a także 7 lokali usługowych. Budynki będą wyposażone w cichobieżne windy, podziemne hale garażowe, komórki lokatorskie oraz naziemne miejsca parkingowe – opowiada Marta Apanowicz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu.

Osiedle Urzeka znajduje się już w sprzedażowej ofercie firmy Domesta. Dostępne są dwupokojowe mieszkania o powierzchni od 30 m kw. do 44,74 m kw. oraz trzypokojowe o powierzchni od 62,82 m kw. do 65,88 m kw. Ceny mieszkań wahają się od 7561 zł do 9302 zł za m kw. Umożliwia to zakup dwupokojowego mieszkania już od 269 000 zł, zaś trzypokojowego od 484 400 zł.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie domesta.com.pl.

Czytaj też: Osiedle | Park  | Mieszkanie | Gdańsk | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Domesta.