Otwarta po przebudowie. Biblioteka Narodowa Francji z nowym wnętrzem

Biblioteka Narodowa Francji to reprezentacyjny obiekt, który znajduje się w Paryżu. Niedawno zakończył się remont wnętrz, który wykonany został według projektu pracowni Bruno Gaudin Architectes. Prace trwały aż 15 lat.

Biblioteka Narodowa Francji założona została w 1368 roku, jednak pierwotnie działała w innych miejscach. Obecnie główny gmach znajduje się w kompleksie przy Rue de Tolbiac, gdzie biblioteka działa od 1996 roku. Cały kompleks składa się z czterech wieżowców, które połączone zostały wspólnym podium. Wnętrze siedziby niedawno zostało wyremontowane, całość robi ogromne wrażenie. Jest elegancko i majestatycznie. To zdecydowanie godne miejsce do eksponowania zbiorów, które liczą 13 milionów pozycji! Dodatkowo wyremontowano stary gmach biblioteki, który znajduje się przy ulicy Richelieu.

Prace remontowe miały na celu nie tylko odświeżenie wnętrz biblioteki, ale dostosowanie jej do współczesnych potrzeb – zarówno w kwestii ułatwienia poruszania się po obiekcie osobom z niepełnosprawnościami, ale też system informatyczny, który ułatwia wypożyczanie i oddawanie książek.

Największą zmianę widać w Sali Owalnej budynku przy Richelieu. Wcześniej przestrzeń ta była ciemna, a jedynym źródłem światła był świetli w suficie. Teraz sala zyskała jaśniejsze kolory i jest równomiernie oświetlona. Sala Owalna to kultowa czytelnia, która została zaprojektowana w XIX wieku. Historyczna przestrzeń po bokach ma rozstawione regały z książkami, które sięgają czterech poziomów. W dolnej części znajduje się ponad sto stanowisk do cichej pracy. Część z nich rozmieszczona została bliżej zbiorów i umożliwia indywidualną pracę.


Podczas prac zbudowano nowe wejście, które ma zachęcać mieszkańców do korzystania z książnicy. Całość wyróżnia umiejętne połączenie starej architektury z nowoczesnymi elementami wnętrza. W tym miejscu gratulacje należy złożyć architektom z pracowni Bruno Gaudin Architects.

fot. Takuji Shimmura, źródło: Bruno Gaudin Architectes (www.bruno-gaudin.fr)

Czytaj też: Kultura | Francja | Biblioteka | Wnętrza | Paryż | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły