Pałac ARA w Pradze. Przedwojenna ikona modernizmu

Dawniej był nazywany Domem Towarowym Perla. Pałac ARA znajduje się na Starym Mieście w Pradze. Zaprojektował go architekt Milan Babuška. Modernistyczny gmach odzyskał efektowne podświetlenie.

Pałac ARA zbudowany został w 1931 roku i pełnił funkcję domu towarowego. Portal oraz imponującą narożną część wejściową projektował Max Gerstl, ówczesny czeski mistrz projektowania witryn sklepowych. Architektura budynku ma wiele charakterystycznych cech funkcjonalizmu (prosta, przeszklona fasada bez dużych elementów dekoracyjnych), jednak dostrzec w niej można elementy charakterystyczne dla art. déco, przez co budynek może niektórym przypominać przedwojenne, nowojorskie drapacze chmur. Po II wojnie światowej gmach przebudowano. Boczne wejścia zostały zlikwidowane i zmienione w witrynę sklepową. Główne wejście pozostało bez zmian. W domu towarowym był teraz dostępny większy asortyment, oprócz tekstyliów zaczęto tu sprzedawać buty, artykuły gospodarstwa domowego i elektronikę.

W trakcie prac budowlanych w 1931 roku wybuchł pożar, który na szczęście nie uszkodził konstrukcji budynku. Aby zabezpieczyć gmach przed przyszłymi pożarami właściciele zdecydowali się wykorzystać najnowocześniejszy jak na tamte czasy system przeciwpożarowy z automatycznymi gaśnicami firmy Springer. Trzydzieści lat po otwarciu budynku wybuchł kolejny pożar. W lipcu 1961 roku na trzecim piętrze budynku doszło do zwarcia linii energetycznej. Gaśnice zadziałały błyskawicznie i pożar udało się ugasić po zaledwie kilku minutach.

Budynek nie był jednak remontowany. W latach 70 zamknięto go z powodu złego stanu technicznego. Rewitalizacja gmachu rozpoczęła się w 1988 roku. Po jej zakończeniu budynek ponownie miał pełnić funkcję handlową. Podczas prac z Pałacu Ary usunięto neony. Od 1992 roku gmach zaczął pełnić funkcję biurową.


Ostatni remont budynku zakończył się w 2019 roku. Była to gruntowna przebudowa – robotnicy pozostawili tylko szkielet. W Pałacu zamontowano nowe windy, klimatyzację, okna i nowoczesne technologie. Na elewację powróciło podświetlenie neonowe, które zaprojektowali architekci z pracowni ARCHPORT. To dzięki nim na gmach wróciło oryginalne neonowe oświetlenie i główny napis umieszczony na szczycie budynku. Projektanci nie wiedzieli, jaką czcionką wykonane były napisy zdobiące budynek przed wojną, dlatego przeanalizowali wszystkie dokumenty, które powstawały w Pałacu i na ich podstawie zaprojektowali napis.

Czytaj też: Modernizm | Czechy | Elewacja | Neon | Oświetlenie | whiteMAD na Instagramie

fot. Petr Polak Photo