Sławomir Milejski, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Pałac myśliwski w Mojej Woli czeka na ratunek. To unikat na skalę Europy!

W Wielkopolsce znajdują się rozmaitej klasy zamki i pałace. Są też pośród nich unikaty. Należy do nich zdecydowanie pałac myśliwski w Mojej Woli koło Ostrowa Wielkopolskiego. Jego zewnętrzną elewację pokryto korą dębu korkowego sprowadzoną z Portugalii, uzupełnioną gdzieniegdzie korą dębów rodzimych. Właśnie to rozwiązanie czyni pałac wyjątkowym i niepowtarzalnym. Co prawda posiadłość stoi opuszczona i zaniedbana, ale to prawdziwa perełka, którą warto zobaczyć.

W Europie istnieją tylko dwie takie budowle. Ta powstała w roku 1852 według projektu architekta Carla Wolfa dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma. Pałac zbudowano z drewna w konstrukcji szkieletowej na kamiennej podmurówce, a całość utrzymano w stylu szwajcarskim. W następnych latach budynek przeszedł dwie poważne rozbudowy. Część środkowa jest parterowa, z mieszkalnym poddaszem, w części północno-wschodniej znajduje się skrzydło piętrowe, wyższe od części środkowej, a także wieża z tarasem widokowym. Obiekt nakryty jest dwuspadowym dachem, deski okapowe i szczytowe pokryte są ornamentem. Od strony frontowej i południowej znajdują się tarasy, prowadzące olbrzymiego parku w stylu angielskim.

Sławomir Milejski, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Pałac myśliwski w Mojej Woli



Około roku 1885 pałac odkupił od pierwotnych właścicieli baron Daniel von Diergerdt, który nadał mu obecny wygląd. Po jego śmierci pałacem zarządzała żona barona Agned. W latach przedwojennych właścicielką była Elżbieta Brygida von Klitzing-Romberg. Jej mąż udzielał się aktywnie w organizacjach nazistowskich. Pałac stał się ich siedzibą. W czasie okupacji w budynkach pałacowego zaplecza znajdował się obóz jeniecki. W 1948 r. w pałacu założony został Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych, który działał do 1950 r. W latach 1950 – 1952 powstało tam Technikum Leśne im. Bolesława Bieruta, które było pierwszą w historii leśnictwa szkołą dla dziewcząt. Technikum w pałacu znajdowało się do 1975 roku. Pałac pozostawał własnością Lasów Państwowych do 1992 r., potem przekazano go gminie, a następnie sprzedano osobie prywatnej. W roku 2007 właścicielem pałacu została spółka IDM.

Sławomir Milejski, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Pałac myśliwski w Mojej Woli

Niestety, mimo swojej niezwykłości pałac myśliwski w Mojej Woli od wielu lat popada w ruinę i ulega szybkiej dewastacji. Jego stan pogarsza się z roku na rok. Schody i korytarze trzymają się w dobrym stanie, ale skala zniszczeń i tak jest olbrzymia. Na niektórych sufitach zachowała się jeszcze polichromia i bogato zdobiona sztukateria. Środek nosi ślady zmieniającego się przeznaczenia budynku. W powojennych latach nikt nie przejmował się historyczną wartością pałacu. Powstało wiele nowych ścian działowych i zmienił się rozkład pomieszczeń. Obecnie właścicielem posiadłości jest spółka Pasaż Handlowy Rawicz S.A. z siedzibą w Warszawie, która zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Jest duża szansa, że obiekt przestanie wreszcie ulegać dalszej dewastacji i stopniowo odzyska, przynajmniej częściowo, swoją dawną świetność, a mapa Wielkopolski wzbogaci się o kolejną wartą odwiedzenia perełkę. Choć nawet teraz, mimo dewastacji pałacu, warto przyjechać do Mojej Woli i zobaczyć na własne oczy to niezwykłe dzieło.

Źródła: grafywpodrozy.pl, kurierostrowski.pl

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Historia | Drewno | Ciekawostki | Architektura w Polsce