PO

Park linearny przy Karmelickiej w Krakowie. W miejscu dzikiego parkingu popłynie strumyk!

Park linearny przy Karmelickiej w Krakowie ma połączyć ulice Dolnych Młynów z ulicą Karmelicką. Obecnie w tym miejscu znajduje się pusta działka, która pełni funkcję dzikiego parkingu. Już niedługo ma się to zmienić. W miejscu dzikiego parkingu ma powstać linearny park, pełen drzew i krzewów. Główną atrakcją parku ma być kaskadowy strumyk wijący się wzdłuż działki. 

Rozpoczyna się trzeci etap prac w parku przy ul. Karmelickiej. Teren, na którym obecnie rosną słoneczniki i łubin zamieni się w przestrzeń dla mieszkańców, w którym połączenie zielonej i błękitnej infrastruktury pozwoli na stworzenie potrzebnego, spokojnego miejsca w samym centrum Krakowa. Prace, które będą realizowane do lipca 2023 r. będą kosztować 9,1 mln zł.

Park linearny przy Karmelickiej – co w nim powstanie?

Przestrzeń parku podzielona zostanie na różnobarwne ogrody, z których każdy zachwycał będzie różnorodnością nasadzeń zarówno zieleni niskiej jak i wysokiej. W parku przy ul. Karmelickiej pojawi się m.in. niewielki sad z drzewami owocowymi, nawiązujący do historycznych sadów karmelitów i duża półokrągła przestrzeń w centrum parku, porośnięta trawą i kwiatami. Okalać ją będzie z jednej strony łukowa aleja, z drugiej zaś strony pojawi się element wodny w formie przypominającej strumyk, biegnący wzdłuż i przylegający do głównej alei spacerowej.


Od strony ul. Dolnych Młynów nasadzenia drzew stworzą miejsce o charakterze leśnym. Pomiędzy krzewami i kwiatami pojawią się niewielkie przestrzenie zapewniające odpoczynek i odrobinę ciszy. Od strony północnej przewidziano dodatkową alejkę, która połączy ul. Kochanowskiego oraz Dolnych Młynów.

Wzdłuż głównej alei zaprojektowano również inny element wodny, opadający kaskadami do dwóch stawów w środkowej części „strumyka”. Ponadto przewidziano także zieleń wodną. Zadanie jest realizowane w ramach projektu z budżetu obywatelskiego.



Plac Apelowy Koszar Franciszka Józefa – krótka historia miejsca 

Na terenie, na którym ma powstać park, znajdował się wcześniej plac apelowy Koszar Franciszka Józefa, który przynależał do budynku zajmowanego obecnie przez Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Koszary zostały wybudowane w latach 1860-1862 według projektu Feliksa Księżarskiego, wybitnego krakowskiego architekta, autora m.in. projektu budynku Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1996 roku przeniesiono do nich siedzibę Wojewódzkiej Bibliotekę Publicznej w Krakowie. Uzasadnione jest zatem, aby teren planowanego parku ponownie połączyć z terenem zielonym wokół budynku biblioteki, tak by ponownie obszar ten stanowił jedną całość.

Tak działka prezentowała się kiedyś. źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

źródło: UM Kraków (um.krakow.pl) / zdjęcia: NAC (https://www.nac.gov.pl) / wizualizacje: UM Kraków (um.krakow.pl

Czytaj też: Kraków | Ekologia | Zieleń | Park  | Polska| Architektura w Polsce | Metamorfoza