park ludowy

Park Ludowy w Lublinie po remoncie. To zielone serce miasta

Miasto podsumowało prace, w ramach których Park Ludowy został zrewitalizowany. Miejsce zyskało nowe oblicze i może stać się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców.

Zrewitalizowany park powinien spodobać się miłośnikom aktywnego wypoczynku, rodzinom z dziećmi i tym, którzy po prostu chcą w ciszy odpocząć na łonie natury. Znaleźć tu można zarówno obszary gęsto zadrzewione jak i tereny otwarte. Do najczęściej spotykanych gatunków drzew należą: olsza czarna i szara, klon zwyczajny, jawor czy dąb. Bogata flora sprzyja osiedlaniu się wielu organizmów żywych. Park Ludowy jest miejscem bytowania aż 6 gatunków nietoperzy, wielu gatunków ptaków, a także ssaków. Na odcinku Bystrzycy przyległym do parku można zaobserwować ryby. Na terenie parku znajduje się 70 budek lęgowych dla mniejszych i nieco większych ptaków (sikor, szpaków), 20 budek dla krasek i  dudków, 30 budek dla nietoperzy oraz 30 parkowych “uli” dla dzikich pszczół.

Z myślą o najmłodszych powstały tu drewniane place zabaw, których estetyka sprawia, że wtapiają się w zielony krajobraz. Place podzielone są na strefy uwzględniając wiek użytkowników. Jest plac zabaw dla dzieci do 7 roku życia oraz inny, który spodoba się nieco starszym. Powstała też strefa linariów, składająca się z sześciu zróżnicowanych pod względem poziomu trudności zestawów urządzeń linowych, takich jak równoważnie, tory przeszkód i piramida wspinaczkowa.

W zrewitalizowanym parku powstał też naturalny labirynt i ścieżko rowerowe z przeszkodami. Dodatkowo znaleźć tu można siłownie plenerowe oraz plac do ćwiczeń fitness. Dodatkowe wyposażenie strefy dla aktywnych stanowią słupki i siatki do gry w siatkówkę oraz trzy bulodromy.

park ludowy


Na terenie parku znajduje się też dydaktyczny ogród wodny. Podziwiać można fontannę z dyszami w kształcie srebrnych kul. Jej dno wykonane zostało z błękitnej kostki mozaikowej z ilustracjami gatunków ryb, które żyją w rzece Bystrzycy.

Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 44 mln zł, przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Czytaj też: Ekologia | Lublin | Zieleń | Park

źródło: UM Lublin