Park w Rockefeller Center

Park w Rockefeller Center. Powstał na dachu wieżowca!

Park w Rockefeller Center znajduje się w kompleksie budynków zwanym Rockefeller Center. Architekci z Nowego Jorku z pracowni HMWhite zaprojektowali go na dachu wieżowca Radio City Music Hall, skąd wzięli inspiracje do nazwy projektu – „Radio Park”.

Początkowo w miejscu kompleksu stał ogród botaniczny Colombia University, lecz został wydzierżawiony przez Johna D. Rockefellera i przebudowany. Kompleks Rockefeller Center powstał w 1930 roku. Powierzchnia 89 000 metrów kwadratowych składa się z 19 budynków. Mieści on m.in.: 30 Rockefeller Paza, G E Building czy 159-metrowy International Building.

Na terenie obiektu znajdziemy liczne restauracje, hotele, lokale rozrywkowe oraz sztuczne lodowisko, a także teatr. Mieści on łącznie aż 488 wind! Inne sławne firmy takie jak: Time Warner czy NBC Studio również znalazły tam miejsce dla swoich siedzib.

Radio City Music Hall został zbudowany i włączony do kompleksu w 1932 roku. Mieści on teatr, który może poszczycić się 6000 miejsc dla widzów. Ludzie przychodzą tam podziwiać liczne koncerty, spektakle np. Christmas Show, jak i również słynną choinkę świąteczną. Wnętrze budynku zaprojektował Donald Desky w 1929 roku.

Park w Rockefeller Center o powierzchni 500 metrów kwadratowych od samego wejścia zachwyca niedużym leśnym gajem, dzięki któremu poprzez wysokie korony drzew zwiedzający mogą poczuć się, jakby wchodzili w głąb lasu. Zagęszczenie drzew pozwala, chociaż na chwilę zakryć miejski, industrialny krajobraz. W centralnej części parku znajduje się spora trawiasta polana, do której prowadzi sieć kamiennych ścieżek.

Trawnik mieści duże betonowe „schodki”, na których możemy usiąść i odpocząć. Brak nadmiernych promieni słonecznych siedząc przy stolikach na ich szczycie, zawdzięczamy  wieńczącemu schody wysokiemu żywopłotowi za nimi. Kolejną przestrzenią wartą podziwiania, do której prowadzą dróżki, jest zagajnik kwitnących na biało wiśni w południowej części obiektu. Umiejscowione tam ławki pozwalają pracownikom odbywać różnego rodzaju spotkania biznesowe czy spokojne połączenia telefoniczne.

Pracownia architektoniczna miała na celu stworzenie wspólnej przestrzeni dla pracowników biurowych Centrum. Dzięki otwartej przestrzeni o nowych możliwościach odbywania spotkań biznesowych, organizacji różnego rodzaju imprez firmowych czy zwyczajnie spędzania przerw projektanci wpłynęli pozytywnie na warunki pracy pracowników.

O pracowni:
HMWhite – nowojorska pracownia projektowa, założona przez Hanka White’a oraz Sama Lawrenc’a, która od niemal 30 lat tworzy najbardziej znane projekty w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. “Od prawie 30 lat uważa, że zaprojektowany krajobraz jest jedną z najtrwalszych form ekspresji kulturowej i odpowiedzialności za środowisko. Jesteśmy zaangażowani w transformację miast i społeczności. W naszej pracy staramy się łączyć dynamiczne elementy świata przyrody z ekologią, aby promować zdrowy styl życia i zwiększać zaangażowanie ludzi.” – czytamy na stronie https://hmwhitesa.com 

Czytaj też: whiteMAD na Instagramie  | Park  | Ekologia | Stany Zjednoczone | Nowy Jork

Źródło: https://www.archdaily.com

Pracownia: https://hmwhitesa.com

Zdjęcia: © Tishman Speyer

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły