Parterowy dom pod Lublinem. Jest nowoczesny i oszczędny w formie

Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Z3Z Architekci. To parterowy dom, którego estetyka odwołuje się do modernistycznych rozwiązań. Świadczą o tym liczne przeszklenia oraz kształt bryły.

Dom (W)-półotwarty został zaprojektowany tak, aby spełniał potrzebę mieszkania w otoczeniu natury, pełnił funkcje wypoczynkowe, sprzyjał spotkaniom i spokojnemu życiu z dala od miasta. Przestrzeń domu zaaranżowano kierując życie w stronę ogrodu, widoku na dolinę rzeki Ciemięgi oraz basenu będącego silnym akcentem całości założenia.

Nie da się ukryć, że działka na której budynek został zaprojektowany, jest pięknie położona. Wrażenia podczas obcowania z budynkiem są stopniowane poprzez świadome kształtowanie bryły. Zaczynając do wjazdu i wejścia na działkę widzimy oszczędne w formie prostopadłościenne bryły połączone przeszklonym łącznikiem, zapraszającym i delikatnie zdradzającym, co może dziać się dalej. Moment wejścia do domu wywiera bardzo mocne wrażenie – opisują autorzy projektu.

Przekraczając próg drzwi, przez dużą, szklaną ścianę w osi budynku, widzimy wewnętrzny dziedziniec z zielenią; za nim, po prawej stronie, nieśmiało wychylający się zza części sypialnianej basen; po lewej stronie przeszklenia części dziennej; a za tym wszystkim, w środkowej części przepiękny widok na dolinę rzeki Ciemięgi. Wchodząc dalej w głąb domu, poziom wrażeń wizualnych już tylko rośnie. Idąc do części dziennej wzdłuż szklanych ścian przechodzimy obok zielonego dziedzińca, tarasu, którego podłoga przechodzi gładko w taflę wody. Wychodząc na taras za basenem, dochodzimy do majestatycznych schodów łączących harmonijnie przestrzeń minimalistycznego domu z zielenią ogrodu. Całość założenia jest jakby zawieszona powyżej ziemi, nadając lekkości budynkowi, a także pozwalając znaleźć lepsze kadry do obserwacji doliny rzeki.


Projektanci wykorzystali ukształtowanie terenu, jego naturalny spadek od drogi w kierunku rzeki. Dzięki takiemu układowi dom usytuowany jest mniej więcej na terenie drogi i widokowo otwiera się na rzekę. Całość założenia składa się z trzech jasno wyodrębnionych brył. Dziennej, nocnej i gospodarczej. Łączy je strefa wejściowa, będąca na osi całego założenia. Poszczególne części są względem siebie lekko odchylone, tworząc rzut w kształcie litery W. Część dzienna jest odchylona od granicy działki, aby lepiej otworzyć się w kierunku południowym, a także nie kierować się bezpośrednio w kierunku granicy z sąsiadem.

Parterowy dom jest dość zamknięty z trzech strony, otwiera się w kierunku rzeki oraz do środka, na wewnętrzny dziedziniec oraz basen.

Lokalizacja: okolice Lublina
Powierzchnia: 195 m kw.
Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Agnieszka Grądkiewicz
źródło: Z3Z Architekci

Czytaj też:  Dom jednorodzinny | Lublin | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie