Pas zieleni zamiast betonu. W Warszawie rozpłytowano kolejny chodnik!

Pas zieleni zamiast betonu. Czemu nie! W Warszawie rozpłytowano fragment chodnika na ul. Zamoyskiego i Targowej w rejonie skrzyżowania z al. Zieleniecką. W miejsce zbędnych płyt posadzono nowe drzewa, krzewy oraz byliny. Wprowadzenie roślinności w tym miejscu znacznie ograniczy nagrzewanie się nawierzchni i poprawi lokalny mikroklimat.

W 2019 r. stołeczni radni uchwalili warszawską „Strategię adaptacji do zmian klimatu”. Zawiera szereg działań zapobiegających i łagodzących negatywne zmiany klimatyczne, którymi są m.in. anomalie pogodowe.

“Działając w zgodzie z tym dokumentem, dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Wzbogacamy przestrzeń publiczną nowymi nasadzeniami nie tylko przy okazji modernizacji lub przebudów, ale również realizując remonty o mniejszej skali lub wykonując inwestycje stricte związane z zazielenianiem bądź z poprawą bezpieczeństwa.” – czytamy w komunikacie na stronie ZDM w Warszawie


Zielone zmiany zgodne ze strategią Rady m.st. Warszawy zaszły na ulicach J. Zamoyskiego i Targowej. Chodzi o ok. 150-metrowy odcinek ciągu tych ulic po północnej stronie, przed skrętem w ul. Skaryszewską. Zbędne płyty chodnikowe ustąpiły miejsca roślinom, które – jako naturalne słupki – zabezpieczają teren przed nielegalnym parkowaniem.

“Roślinność w tym miejscu ograniczy nagrzewanie się nawierzchni, poprawi estetykę oraz lokalny mikroklimat. Drzewa o wąskiej koronie oddzielą budynek narożny od ulicy bez ryzyka nadmiernego rozrastania. Do nasadzeń wybraliśmy rośliny charakteryzujące się odpornością na warunki miejskie o zróżnicowanym pokroju i wielkości dostosowanej do wymogów bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.W sumie posadziliśmy 7 grabów pospolitych o zwartej wąskiej koronie, która nie będzie zagrażała budynkowi. Pojawiło się też ponad 1000 krzewów i bylin.” – dodają przedstawiciele ZDM w Warszawie

Co ważne, pomimo rozebrania części chodnika, wciąż pozostaje on szeroki na 3,5 m. To wystarczająco dużo miejsca, aby obsłużyć ten mocno zurbanizowany fragment ulic Targowej i Zamoyskiego.

Pas zieleni zamiast betonu w Warszawie to nie jedyne proekologiczne i miastotwórcze działania prowadzone w polskich miastach i miasteczkach. W naszym serwisie znajdziecie sporo inspirujących przykładów, jak można poprawić przestrzeń wokół nas.

źródło: zdjęcia: https://zdm.waw.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | whiteMAD na Instagramie  | Ekologia | Metamorfoza | Zieleń