nurogęsi w warszawie

„Pasy” dla nurogęsi w Warszawie. Dzięki nim ptaki bezpiecznie dotrą do rzeki

W Warszawie powstało nietypowe oznakowanie „Nurogęsi. Jedź ostrożnie”, które ostrzega rowerzystów przed tym gatunkiem. W ten sposób miasto chce uchronić ptaki przed kolizją i umożliwić im bezpieczne dotarcie do Wisły.

Nurogęsi to rzadki gatunek ptaków wodnych, które spotkać można w Łazienkach Królewskich. Każdego roku w okresie lęgowym ptaki pokonują trasę z Łazienek, wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego, przez ulicę Czerniakowską i dalej aż do Wisły. Okres ten trwa od marca do maja.

Aby uchronić nurogęsi w Warszawie przed niepotrzebną kolizją z rowerzystami pracownicy Zarządu Dróg Miejskich wymalowali specjalne ostrzeżenia. Pomysł na powstanie takiego oznakowania zgłosili sami mieszkańcy. O ptaki od kilku lat dba Zarząd Zieleni. Pracownicy Zarządu wspólnie z ornitologami sprawdzają teren parku na Agrykoli. Z kolei Zarząd Dróg Miejskich już w 2017 r. Ustawił na ul. Myśliwieckiej oraz na ul. Czerniakowskiej znaki „Uwaga, dzikie kaczki” oraz wykonał specjalne przerwy w betonowym murku, aby ułatwić kaczkom drogę.nurogęsi w warszawie


Nurogęsi w Warszawie, fot. Zarząd Zieleni

Teraz, za sugestią mieszkańców, idziemy o krok dalej. Na jednym z miejskich profili w mediach społecznościowych internauci zaproponowali, żeby na drodze dla rowerów również wykonać oznakowanie ostrzegawcze w trosce o bezpieczeństwo dzikich kaczek. Niezwłocznie przystąpiliśmy do realizacji tego sympatycznego pomysłu – czytamy w komunikacie wydanym przez Zarząd Dróg Miejskich.

Do powstania oznakowań wykorzystano szablon rysunkowy przedstawiający nurogęś z młodymi. Plansze wykonali pracownicy Wydziału Zrównoważonej Mobilności ZDM, którzy samodzielnie rysowali, wycinali i nadzorowali wykonanie prac w terenie. Napis „Nurogęsi. Jedź ostrożnie” można zobaczyć na drodze rowerowej na ul. Czerniakowskiej w rejonie przystanków autobusowych obok Kanału Piaseczyńskiego.

Czytaj też: Ciekawostki | Warszawa | Park

źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie