Pawilon Czech na EXPO 2025

Pawilon Czech na EXPO 2025 w Osace. Znamy zwycięski projekt!

Pawilon Czech na EXPO 2025 został zaprezentowany! Zwycięski projekt na czeski pawilon wystawienniczy na EXPO 2025 w Osace zaprojektowali architekci z Apropos Architects. Architektura czeskiego pawilonu na World Expo 2025 w Osace w Japonii ma być alegorią ścieżki życia. Wyrzeźbiona na kształt spirali forma pawilonu sprawia, że odbiorca zmuszony jest do wysiłku fizycznego, który ma nawiązywać do aktywnego życia Czechów. 

Pawilon wyraźnie zachęca odwiedzającego do aktywności fizycznej, a jego treść zmusza do twórczego zaangażowania się w wartości duchowe i kulturowe. Zaprojektowany pawilon wykorzystuje swoje położenie na skraju nadmorskiej promenady przyciąga uwagę przy każdej pogodzie swoją dominującą, wykonaną ze szkła fasadą. Materiał ten nie jest przypadkowy, przypomina on bowiem bogatą historię produkcji szkła w Czechach i oferuje niezwykłe przestrzenie wystawiennicze.

Spirala, która wije się wokół centralnego punktu pawilony pozbawiona jest barier, które pozwalają na obcowanie z wystawami na każdym etapie spaceru. We wewnętrznej części pawilonu znajduje się cylindryczna bryła o średnicy 15,5 metra, będąca jednocześnie audytorium i salą wystawową.

Spirala, owijająca się wokół audytorium, działa jako rampa wystawiennicza komunikacyjna służąca płynnemu i liniowemu ruchowi zwiedzających w górę. Powierzchnia wystawiennicza wynosi 402 metry kwadratowe, a szerokość rampy waha się od 1,8 do 7 metrów. Na wysokości 12 metrów rampa ustępuje miejsca przestronnemu tarasowi widokowemu z restauracją i barem. Dodatkowym doświadczeniem przestrzennym jest nie tylko widok spokojnej powierzchni morza, ale także widok przez szklany świetlik dół do audytorium.


Aby dostać się na parter z tarasu zlokalizowanego na dachu nie trzeba ponownie iść rampą. W celu zapewnienia zejścia na dół powstał klatka schodowa, wpleciona w zagłębienie podwójnych ścian cylindrycznego audytorium. Zapewnia ona zejście na parter budynku, a także jest integralną częścią wystawy zamykającą całość komunikacji.

Pawilon Czech na EXPO 2025 ma być ekologiczny. Konstrukcja nośna budynku powstała z paneli drewnianych CLT, które tworzą ciągłą strukturę, która składa się z 36 segmentów osadzonych jeden za drugim wzdłuż rampy. Segmenty pozwoliły na prefabrykowanie wielu elementów, ich łatwy transport, a także montaż i demontaż, co nie tylko skróci czas budowy, ale także ograniczy ślad węglowy. Zgodnie z ogólną koncepcją dla wszystkich pawilonów na EXPO 2025 w Osace, głównym źródłem energii dla pawilonu jest energia elektryczna. Woda deszczowa jest pobierana z utwardzonych terenów, a następnie jest ponownie wykorzystywana między innymi w toaletach.

źródło: Apropos Architects  / www.aproposarchitects.com
wizualizacje: ZAN studio, www.zanstudio.cz

Czytaj też: Architektura w Polsce | Japonia | Identyfikacja wizualna | Podróże | Czechy | whiteMAD na Instagramie