Pawilon dla bezdomnych kotów. Będzie filią schroniska na Paluchu

Zakończył się konkurs, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądać pawilon dla bezdomnych kotów w Wawrze w Warszawie. Najlepszą pracę przygotował architekt Piotr Głowacki.

W sumie do konkursu na projekt pawilonu wpłynęło 21 prac. Największe uznanie jury zyskał projekt Piotra Głowackiego. To dwupiętrowy budynek, który powstanie na granicy leśnych działek. Bryła pawilonu jest prosta i elegancka. Parter będzie mieć duże okna i podcień, który powstanie przy wejściu głównym. Autor zwycięskiego projektu proponuje, aby elewacje na piętrze wyłożyć płytkami ceramicznymi w brązowym kolorze, takim jak pnie drzew. Ostatnia kondygnacja z przestrzeniami na wolny pobyt dla kotów będzie wycofana w stosunku do frontu elewacji. Pozwoli to urządzić woliery na zielonym dachu.

Warszawa bardzo dba o zwierzęta. Ale chcemy robić to jeszcze lepiej. Dlatego postanowiliśmy zorganizować konkurs architektoniczny na pawilon dla kotów w Wawrze. Nowa inwestycja poprawi standard opieki nad bezdomnymi zwierzętami zarówno w Schronisku na Paluchu, jak i w nowej jego filii w Wawrze, przeznaczonej tylko dla kotów – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Zwycięzca konkursu, architekt Piotr Głowacki, otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki na sporządzenie projektu wykonawczego. Autorzy projektu z drugą nagrodą dostaną 15 tys. zł. Trzecią nagrodą w wysokości 10 tys. zł podzielą się dwa różne zespoły.

O wyborze najlepszych prac zdecydował sąd konkursowy na czele z Martą Sękulską-Wrońską, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.


Nowy obiekt w Wawrze będzie funkcjonował jako filia Schroniska na Paluchu, ale z przeznaczeniem wyłącznie dla kotów. Budynek będzie czterokrotnie większy niż dotychczasowa przestrzeń dla tych czworonogów w schronisku. W nowym pawilonie znajdzie się miejsce nawet dla 300 dorosłych osobników. Będą miały tam zapewnioną opiekę i leczenie w spokojnych warunkach – bez obcych dla nich zapachów i hałasu szczekających psów. W strefie dla zdrowych kotów powstaną sale z wybiegami zewnętrznymi. W obiekcie znajdą się także m.in. sale do kwarantanny, sale operacyjne, szpital czy laboratorium.

Budowa nowego pawilonu zakończy się w 2025 r.

źródło: UM Wawer

Czytaj też: Warszawa | Zwierzęta | Minimalizm | Cegła | whiteMAD na Instagramie