Piec gra tu główną rolę. Ascetyczne mieszkanie w kamienicy

Lokal znajduje się w starej kamienicy w Karlowych Warach w Czechach. To ascetyczne mieszkanie, którego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Plus One Architects. Jego właścicielka ma zaledwie kilka przedmiotów.

Mieszkanie zaprojektował duet Petra Ciencialová i Kateřina Průchová z pracowni Plus One Architects. Apartament znajduje się w zabytkowej części Karlowych Warów, w pobliżu słynnego hotelu Thermal, w którym organizowany jest znany na całym świecie Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Mieszkanie ma 68 m kw. powierzchni, a jego wnętrze zostało totalnie przebudowane.

Apartament powstał w budynku z 1900 roku. Wykorzystali to architekci, którzy wydobyli historyczne elementy. W efekcie powstało ascetyczne mieszkanie, totalnie białe i pozbawione nadmiaru mebli.

Głównym założeniem było usunięcie nagromadzonych warstw – płytek, sufitów oraz zmiana zastanego układu wnętrza. Projektanci wyburzyli część ścian, aby powiększyć pomieszczenia. Zniknął korytarz, który teraz stał się integralną częścią strefy dziennej. Usunięto też drzwi do pomieszczeń i dodano okna.

Usunęliśmy pokoje przechodnie i zaprojektowaliśmy bardziej współczesny układ z dwiema oddzielnymi sypialniami i połączonym salonem – tłumaczą architektki.

Część kuchenna umieszczona została w nowej przestrzeni – to mała, ale funkcjonalna wnęka obok salonu. Kuchnię i salon łączy teraz wewnętrzne okno. W ten sposób historia zatacza koło – takie otwory łączące kuchnię i salon były powszechne w dużych mieszkaniach. Po latach zostało zabudowane i teraz ponownie wróciło.


W sypialniach zachowano oryginalną drewnianą podłogę i zastosowano nowe wykończenie. W łazience dominuje przestronny prysznic o nieregularnym kształcie, umywalka i toaleta. Minimalny dobór materiałów i ujednolicony design przewijają się przez całą przestrzeń i wspierają spokojną atmosferę mieszkania.

Wnętrze wyróżniają odsłonięte oryginalne pozostałości po dawnym malowaniu na suficie i ścianach, które tworzą najmocniejszy akcent przestrzeni. Jednocześnie to przyjemna paleta barw, która dobrze koresponduje z białym otoczeniem. Całość uzupełniły minimalistyczne meble projektowego Janský & Dunděra oraz marki Todus.

fot. Radek Úlehla, www.radekulehla.com

źródło: Plus One Architects

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | Czechy | whiteMAD na Instagramie