piece do pizzy

Piece do pizzy jak rzeźby ogrodowe. Zaprojektował je włoski architekt. 

Włosi słyną z wielu rzeczy, jednak nic tak nie kojarzy się z włoskim klimatem jak pizza. Właśnie dlatego włoski projektant i architekt Giacomo Fava zaprojektował eleganckie piece do pizzy, które mogą stanąć niemal wszędzie.

Giacomo Fava zaprojektował piece do pizzy w ramach współpracy z włoską marką Clementi, która tworzy akcesoria do grillowania od 1975 roku. Zadaniem stojącym przed projektantem i architektem było stworzenie dwóch wersji pieców do pizzy, które będą nie tylko ładne, ale również łatwe w montażu i transporcie.

Giacomo Fava zaproponował stworzenie dwóch minimalistycznych modeli pieców. Pierwszy, nieco mniejszy to przenośny zestaw do wypiekania pizzy, który osadzony został na trzech, demontowalnych nogach. Na nich osadzony został niewielki piec ogrzewany drewnem. Został on zaprojektowany w taki sposób, by generować jak najwięcej ciepła, jednocześnie nie wytracając go w trakcie palenia. Według zapewnień architekta, jest to najbardziej wydajny piec opalany drewnem, jaki znajdziemy na rynku. Druga wersja zaprojektowana przez Włocha to nieco większy model, który został połączony ze stalową, modułową konsolą i blatem roboczym. Konstrukcja osadzonego na blacie pieca nie różni się znacząco od swojej siostrzanej, mniejszej wersji.



Warto również dodać, że oba piece mogą być również opalane gazem. Wystarczy podłączyć je do butli z gazem, a następnie za pomocą pokrętła ustawić oczekiwaną temperaturę. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest fakt, że powierzchnia pieców ma gromadzić i powoli oddawać ciepło całą swoją powierzchnią, dzięki czemu piece do pizzy mogą również pełnić rolę grzejnika ogrodowego.

O architekcie:
Giacomo Fava – włoski architekt i projektant urodzony w miejscowości Fabriano w 1978 roku. Ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, a także zdobył tytuł magistra na kierunku Wzornictwo Przemysłowe w Scuole Politecnico di Milano. Swoje pierwsze kroki na ścieżce kariery stawiał w Hongkongu, Paryżu, Rzymie, a także w Mediolanie, gdzie obecnie mieści się jego pracownia. 

Czytaj też: Włochy | Restauracja  | Ciekawostki | Podróże

źródło: www.giacomofava.com