Piękno detalu. Odnowiona ceramiczna elewacja kościoła w Gdyni

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w jest jedną z pierwszych nowoczesnych budowli sakralnych w Polsce. W rankingu międzynarodowego portalu katolickiego Aleteia znalazł się w siódemce najciekawszych powojennych kościołów w kraju. Niedawno elewacja kościoła w Gdyni została odnowiona.

Zlokalizowany tylko 200 m od Dworca Kolejowego Gdynia Główna stanowi znakomity przykład modernistycznej architektury sakralnej wpisanej w wielkomiejską zabudowę śródmieścia. Świątynia jest pamiątką i symbolem burzliwych dziejów powojennej Gdyni.

Świątynię zbudowano w latach 1957-1961 wg. projektu prof. Jana Borowskiego i inż. Leopolda Taraszkiewicza. Budowano go w okresie odwilży po czasach stalinowskich, co oznaczało trudności w pozyskiwaniu funduszy i materiałów budowlanych. Dlatego skromne elewacje wykończono tynkiem w odcieniach szarości i oblicowano częściowo polnymi kamieniami, zbieranymi i przynoszonymi przez parafian.

Dzieci znosiły kamyki na lekcje religii, starsi w ramach pokuty za grzechy. Elewacje udekorowano również innymi materiałami – fragmentami ceramiki kaszubskiej, w tym stłuczką neclowską oraz egzotycznymi muszlami, które z dalekich krajów przywozili powracający do Gdyni marynarze. To właśnie z tych ostatnich powstała charakterystyczna mozaika z motywem ryby, zaprojektowana i zamontowana na elewacji przez gdańskiego artystę plastyka Bogumiła Marszala w 1968 r. – czytamy w publikacji Perły Gdyńskiego Modernizmu opracowanej przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni.

Tłuczona ceramika użyta do wykończenia pochodzi z kaszubskiej pracowni Necla założonej w 1907 roku w Chmielnie. W pracowni od dziesięciu pokoleń produkowane są tradycyjnie zdobione gliniane naczynia. Wykorzystanie kamieni i fragmentów ceramiki w elewacji świadczy o wyjątkowej kreatywności projektantów.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni

Niedawno elewacja została oczyszczona. Wykorzystano do tego wodę pod ciśnieniem oraz środki chemiczne. Podczas renowacji uzupełniono wykruszone kamienie i wymieniono część fug. Udało się też zrekonstruować mozaikę przedstawiającą ryby, która znajduje się nad wejściem bocznym. Efekt prac widać na zdjęciach zamieszczonych poniżej.

źródło: UM Gdynia

Czytaj też: Zabytek | Gdynia | Detal | Modernizm | whiteMAD na Instagramie