Piękno słowackich uzdrowisk na zdjęciach Karola Pałki

Unikalny klimat słowackich uzdrowisk na zdjęciach przedstawił Karol Pałka. To cykl fotografii “Spa Island”, za który fotograf otrzymał nagrodę podczas Sony World Photography Awards.

Karol Pałka przygotował fotograficzną opowieść o architekturze uzdrowisk w Słowacji. Tego typu miejsca są zakorzenione w kulturze Słowaków i chętnie odwiedzane przez mieszkańców tego kraju. W 1947 r. specjalny kongres balneologiczny postanowił podzielić około 50 słowackich miejscowości uzdrowiskowych na trzy kategorie: o znaczeniu międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Sfotografowane przez Karola Pałkę obiekty są swego rodzaju sanktuariami wody, które pozwalają na intymną i terapeutyczną relacje z wodą i społecznością.

Większość uzdrowisk z naturalną wodą leczniczą jest nadal używana w oryginalnej formie. Tymczasem w 2022 roku susza dotknęła ponad połowę Słowacji, a w niektórych miejscach trwała ponad 200 dni. Na zdjęciach dostrzec można unikalne wnętrza obiektów, ich rzeźbiarskie formy i oryginalny wystrój sprzed dziesiątek lat.

Za cykl zdjęć “Spa Island” Karol Pałka otrzymał drugą nagrodę w kategorii profesjonalnej “architektura & design”. Zwycięzcy tegorocznej 17. edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 395 tysięcy zgłoszeń z 220 krajów. Nagrodzone zdjęcia najlepszych współczesnych fotografów można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards 2024 w londyńskim Somerset House od 19 kwietnia do 6 maja. Na Ekspozycje składa się ponad 200 prac wyróżnionych fotografów oraz retrospektywa dzieł tegorocznego laureata nagrody za wybitny wkład w dziedzinę fotografii – Sebastião Salgado.


Karol Pałka – fotograf i reżyser filmowy. Absolwent Szkoły Filmowej w Katowicach, Szkoły Wajdy oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki. Obecnie Adiunkt w Instytucie Edukacji Artystycznej APS. Jego prace były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach takich jak: Hasselblad Masters, Lensculture, PDN Photo Annual, Calvert Journal oraz pokazywane na wielu międzynarodowych wystawach i festiwalach. Jego pełnometrażowy film dokumentalny “Bukolika” miał światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na festiwalu Millenium Against Gravity.

zdjęcia: Karol Pałka (www.karolpalka.com)

Czytaj też: Słowacja | Modernizm | Fotografia | Wnętrza | Polecane | whiteMAD na Instagramie