Pierwsze buty na świecie z zerowym śladem węglowym

Projektanci i inżynierowie firmy Allbirds zaprojektowali buty, których produkcja nie wywołuje dodatkowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pierwsze buty z zerowym śladem węglowym trafią do sprzedaży wiosna 2024 r.

Według badań Allbirds, produkcja zwykłych tenisówek generuje ok. 14 kg dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę ilość sprzedawanych butów na świecie można sobie wyobrazić, jak dużo dwutlenku węgla emituje rocznie do atmosfery tylko przemysł obówniczy. Chcąc stworzyć buty z zerowym śladem węglowym należy ich produkcję zaplanować już od pierwszego etapu produkcji.

Buty M0.0NSHOT po raz pierwszy zostały zaprezentowane 27 czerwca 2023 roku podczas Global Fashion Summit w Kopenhadze. To platforma, której celem jest promowanie proekologicznych rozwiązań w modzie. Co więcej, autorzy koncepcji butów M0.0NSHOT udostępnili raport z całego cyklu produkcji i zachęcają innych producentów, aby korzystali z ich doświadczeń minimalizując ilość emitowanego dwutlenku węgla. Projekt udostępniony został na zasadzie open source.

Droga do redukcji emisji dwutlenku węgla nie była jednak prosta. Najpierw w 2018 r. Allbirds stworzył piankę w podeszwie, która wyprodukowana została z trzciny cukrowej i charakteryzowała się ujemnym bilansem CO2. Pianka o nazwie SweetFoam wykorzystana została w nowych butach M0.0NSHOT.

Kolejnym krokiem było uświadomienie klientów, ile dwutlenku węgla powstaje podczas produkcji. W tym celu w 2020 roku Allbirds jako pierwsza marka modowa na świecie oznaczyła wszystkie swoje produkty informacją o śladzie węglowym. Już rok później nawiązali współpracę z marką Adidas, czego owocem był projekt buta, którego produkcja wiązała się z emisją niemal 3 kg dwutlenku węgla do atmosfery. To dużo mniej w porównaniu do wspomnianych już standardowych tenisówek. Jednak apetyt na osiągnięcie jeszcze mniejszego śladu węglowego był większy.

Firma Allbirds nawiązała współpracę z farmą Lake Hawea w Nowej Zelandii, która produkuje wysokiej jakości wełnę z owiec merynosowych. To farma, która wprowadziła rozwiązania, dzięki którym pochłania więcej dwutlenku węgla niż emituje. Nowozelandzkiej firmie udało się to osiągnąć między innymi dzięki nasadzeniom zieleni.

Sprawdź

Kolejnym krokiem, który pozwolił obniżyć ślad węglowy było wykorzystanie środkowej podeszwy, SuperLightFoam z trzciny cukrowej, która zwiera 70 proc. składników pochodzenia biologicznego w porównaniu do innych pianek przemysłowych. Taki materiał wykonany został z wykorzystaniem mikroorganizmów, które pochłaniają meta i zmieniają go w polimer. Ten ostatni można formować jak tworzywa sztuczne.

Zerowy ślad węglowy ma także opakowanie butów. Allbirds opracował też system transportu polegający nie na najniższych kosztach, ale taki, który opiera się o wykorzystanie pojazdów z napędem mniej szkodliwym dla środowiska. Podczas transportu morskiego wykorzystywane są jednostki napędzane biopaliwem, a transport lądowy odbywa się z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych. Buty będzie można kupić już na początku 2024 roku.

źródło: materiały prasowe Allbirds (www.allbirds.com)

Czytaj też: Buty | Ekologia | Ciekawostki | Kolekcja | whiteMAD na Instagramie