Pijalnia piwa kraftowego w Zielonej Górze. Spójrzcie na sufit!

ÓSMY PROCES to wyjątkowy multitap znajdujący się w Zielonej Górze, na parterze przedwojennej kamienicy. W lokalu serwowane jest wiele różnych rodzajów piw rzemieślniczych z ośmiu różnych kranów. Goście pubu mogą degustować szeroką gamę piw kraftowych, a jednocześnie dowiedzieć się o sposobie ich wytwarzania oraz o tradycjach piwowarskich. Dzięki temu lokal ma nie tylko funkcję gastronomiczną, ale również edukacyjną, co staje się wyjątkowym walorem tego miejsca.

Proces
Projekt wnętrza lokalu rozpoczął się od analizy różnych rodzajów piw rzemieślniczych, historii oraz sposobu ich wytwarzania. Browary kraftowe stawiają na różnorodność i rzemiosło, dzięki czemu piwnych stylów jest bardzo dużo, każdy z nich jest inny i niepowtarzalny. To co jest niezmienne to ogólny sposób wytwarzania, który zazwyczaj dzieli się na kilka procesów:

pierwszy proces: słodowanie
drugi proces: produkcja brzeczki
trzeci proces: warzenie brzeczki i chmielu
czwarty proces: fermentacja alkoholowa
piąty proces: leżakowanie i dojrzewanie piw
szósty proces: filtracja i pasteryzacja piw
siódmy proces: rozlewanie piw

Nieważne z jakim stylem piwa mamy do czynienia, zawsze nieodzowny jest również ósmy proces czyli degustacja piw rzemieślniczych. Na tej podstawie powstała nazwa lokalu, identyfikacja wizualna oraz pomysł na aranżację wnętrza.


KOLORYSTYKA I MATERIAŁY
Wnętrze ósmego procesu łączy w sobie historię piwa rzemieślniczego i nowoczesną jego produkcję. W lokalu zachowane zostały istniejące ściany i podciągi z cegły, a jako materiał przewodni wykorzystano blachę trapezową. Dzięki temu stylistycznie nawiązano do starych fabryk i współczesnych magazynów. Wykorzystanie wszechobecnej czerni czyni lokal kameralnym i eleganckim. Na tle czarnych ścian i sufitu z foli lustrzanej zaprojektowano długą liniową lampę, która jest symbolem idei projektu czyli procesu. Lampa odbija się w ścianie z lustra i tym samym potęguje efekt liniowości. Dodatkowo wnętrze oświetlają regały wykonane z ponad tysiąca butelek, które nadają wnętrzu unikatowy charakter. Wzdłuż ściany z cegły w jednej linii ustawione są stoły. Tworzą one wrażenie jednego długiego stołu, przy którym można wspólnie wypoczywać i degustować piwa rzemieślnicze.

NAZWA PROJEKTU: ÓSMY PROCES
LOKALIZACJA: Polska, Zielona Góra
INWESTOR:  prywatny
AUTORZY:  Znamy się
Instagram: @znamysie_com / @osmyproces
ROK REALIZACJI: 2019
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 90 m²
ZDJĘCIA: Znamy się