Plac Konstytucji w Warszawie jak wielkie mokradła

Projekt Śródmiejskie Mokradła zakłada, że Plac Konstytucji w Warszawie zmieni się w naturalny park. Koncepcję przygotowali Jakub Bąbik, Aleksandra Krawczyk, i Monika Popkiewicz – studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Projekt został zgłoszony do konkursu “FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości”, który był zorganizowany w 2021 roku przez Fundację Puszka i m.st. Warszawę. Śmiała koncepcja architektów nie zyskała jednak przychylności jury.

Projekt Śródmiejskie Mokradła zakłada wykorzystanie największych zabetonowanych terenów miasta – parkingów. Betonowe powierzchnie zajmują ogromną część miasta i jak się okazuje – wypełniają nawet najbardziej reprezentacyjne place. – Przez takie gospodarowanie przestrzenią nie tworzy się miasta przyjaznego ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Wielkie parkingi wyłączają przestrzeń z życia miasta, wzmagają zjawisko miejskiej wyspy ciepła, nie tworzą warunków dla retencji i zabijają bioróżnorodność – tłumaczą autorzy koncepcji.

W ich projekcie pokazują, jak można zmienić wygląd betonowych połaci, które zmienione zostały w miejskie mokradła. Mają to być tereny, które utworzą w tkance miasta zielone oazy, czyli tereny zdolne magazynować wodę. Autorzy chcą wprowadzić do tkanki miejskiej zieleń odmienną od trawników. Oprócz drzew i krzewów, zwykle spotykanych w parkach, będą tam łąki, mchy, trzciny i rośliny wodne.

Tak zaaranżowany plac ma podnieść atrakcyjność miejsca, przyciągnąć mieszkańców przyjaznym mikroklimatem i bliskością natury. Obecność mokradeł zwiększy też odporność miasta wobec ekstremalnych zjawisk pogodowych. Latem zielony teren będzie znacząco zmniejszał odczuwalną temperaturę powietrza, a w przypadku wystąpienia silnych opadów – niczym gąbka zatrzyma nadmiar wody.


Jest to rodzaj infrastruktury, którego Warszawa potrzebuje najbardziej w obliczu kryzysu klimatycznego. Skupiamy się na placach w Śródmieściu, żeby pokazać, że nawet w gęstej zabudowie centrum można znaleźć miejsce na wodę i zieleń w większej skali – tłumaczą studenci.

W ich koncepcji zieloną rewolucję mógłby przejść nie tylko plac Konstytucji, ale też plac Defilad i plac Bankowy. Stworzenie takich mokradeł trwałoby kilkanaście lat.

Przesuń suwak PRZED i PO:

FUTUWAWA to prowadzony przez Fundację Puszka konkurs na najlepsze projekty dla Warszawy przyszłości, mający na celu wszechstronny namysł nad teraźniejszością i przyszłością stolicy. Cztery dotychczasowe edycje pozwoliły zgromadzić i zaprezentować na portalu Futuwawa.pl ponad 550 projektów z dziedziny architektury, urbanistyki, sztuki i projektowania. Powstała w ten sposób przestrzeń niczym nieograniczonego eksperymentu, która pozwala bawić się miastem, ale też dyskutować na jego temat. Wśród uczestników i laureatów konkursu są architekci wszystkich pokoleń, studenci i absolwenci architektury, artyści, przedstawiciele wszelkich innych profesji, a także mieszkańcy i mieszkanki miasta.

źródło: futuwawa.pl

Czytaj też: Warszawa | Place, Skwery, Parki  | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie