Plac Nowy Targ we Wrocławiu będzie zielony! Miasto zapowiedziało zmiany

To dobra wiadomość. Plac Nowy Targ we Wrocławiu wkrótce się zmieni. Miejsce uznawane jest za przykład betonozy i w upalne dni zmienia się w rozgrzaną “patelnię”. Miasto przez lata nie wprowadzało tam nowych nasadzeń, tłumacząc, że pod płytą placu znajduje się podziemny parking. Okazuje się, że są sposoby na nową zieleń.

W tym roku na placu pojawiła się pergola i parasole, które dają cień. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie związane z uruchomieniem na placu Strefy Gastro z foodtruckami. Urzędnicy zapowiadają, że kolejnym krokiem będzie wprowadzenie zieleni:

Chcemy jak najszybciej przystąpić do projektowania, aby – uwzględniając uwarunkowania parkingu podziemnego oraz przyszłego zasilania fontanny – wprowadzić jak najwięcej wysokiej zieleni, krzewów, pnączy… Ta przestrzeń potrzebuje tego typu działań, aby po pierwsze zminimalizować efekt miejskiej wyspy ciepła, po drugie uczynić ją bardziej przyjazną dla mieszkańców. To samo wcześniej zrobiliśmy na skwerze przy ul. Bernardyńskiej, który wcześniej był parkingiem, a obecnie jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem – powiedziała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

W planach jest rozszczelnienie betonowej nawierzchni placu, nasadzenie kilkudziesięciu drzew oraz pnączy, traw i kwiatów. Szczegóły poznamy w chwili opracowania dokumentacji projektowej. Prace mają ruszyć w 2023 roku. W kolejnych latach na placu pojawi się fontanna i rzeźba. Jaka powstanie tu rzeźba? Tego dowiemy się po rozpisaniu konkursu. Za realizację zadania odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.


Wcześniej w lipcu 2022 roku miasto wymieniło rośliny, które znajdują się na ścianach wiat, prowadzących do podziemnego parkingu. Postawiono również donice z pnączami.

Mieszkańcy od lat narzekali, że latem powierzchnia placu mocno się nagrzewa przez co wypoczynek na nim jest niemożliwy. Urzędnicy wskazywali, że nie można posadzić tu nowych drzew ze względu na podziemny parking.

Plac Nowy Targ we Wrocławiu oddano do użytku po przebudowie w 2013 roku, która miała zmienić go w “salon miasta”. Jego projekt wykonała pracownia Roman Rutkowski Architekci. Przebudowany plac jest finalistą architektonicznego konkursu “Życie w Architekturze”, który organizowany jest przez redakcję miesięcznika “Architektura-murator” od 1995 roku.

źródło: Zielony Wrocław, UM Wrocław

Czytaj też: Zieleń | Wrocław | Metamorfoza | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie