Plac Nowy Targ we Wrocławiu jednak będzie zielony! Wizualizacje zmian

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu poinformował, że Plac Nowy Targ wkrótce się zmieni. Planowane jest posadzenie 200 drzew, bylin i innych roślin ozdobnych. Zieleń pojawi się w części miejsc, które dziś szczelnie pokryte są kostką.

Plac Nowy Targ we Wrocławiu swoje obecne oblicze zyskał dziesięć lat temu. Wtedy zakończyła się przebudowa miejsca według projektu przygotowanego przez biuro Roman Rutkowski Architekci. Architekci zaprojektowali plac jako miejski salon, z ławkami i leżakami, na którym sezonowo działa targowisko. W ten sposób projektanci chcieli nawiązać do historycznej funkcji tego miejsca. Jednak po latach mieszkańcy przestali z placu korzystać w upalne dni. Betonowa nawierzchnia i skromna ilość zieleni sprawiły, że w letnie dni plac zmieniał się w rozgrzaną “patelnię”. Wkrótce to się zmieni.

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu poinformował, że wkrótce rozpoczną się prace związane z zazielenieniem placu. Wiążę się to z przebudową jego konstrukcji – pod placem znajduje się bowiem parking, a drzewa, by rosnąć, potrzebują miejsca na system korzeniowy. Niezbędna jest więc częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt i wykonanie nowych warstw technologicznych opartych na systemie zielonego dachu.

Co ciekawe, zamiast zwykłej ziemi, odsłonięte powierzchnie wypełnione zostaną substratem glebowym. Dzięki temu na placu posadzonych zostanie ponad 63 tysiące roślin. ZZM wylicza, że będą to 172 drzewa, 27 tysięcy bylin, 193 paprocie, 13 tysięcy traw i 23 tysiące roślin cebulowych oraz pnącza.

Zazielenianie Wrocławia to bez wątpienia nasz priorytet. Przeprowadziliśmy już szereg działań zwiększających liczbę zielonych obszarów w naszym mieście. Zazielenienie placu Nowy Targ to kolejny ważny projekt, dzięki któremu ta przestrzeń stanie się miejscem przyjaznym dla mieszkańców, ale przede wszystkim zminimalizuje efekt miejskiej wyspy ciepła – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.


Nawierzchnia – w zależności od miejsca – zostanie rozebrana na głębokość 35, 45 i 60 cm. Zastąpią ją nowe warstwy izolacji oraz warstwy drenująco-retencyjne wraz z substratem. Ponadto rabaty zostaną wyniesione na 25 cm, dzięki czemu powstaną warunki potrzebne do rozwoju roślin. Konieczne działania związane są także z budową przyłącza wodociągowego, budową systemu automatycznego nawadniania, remontem elementów małej architektury oraz wyposażeniem terenu w nowe elementy małej architektury.

Wprowadzenie zieleni na Nowy Targ to spore wyzwanie, ale wierzymy, że będziemy w stanie zaprezentować innowacyjne możliwości, które pokażą jak w przyszłości otwierać na takie działania kolejne industrialne powierzchnie – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Przy okazji na placu zmodernizowane zostanie oświetlenie. W sumie przebudową objęte zostanie 60 proc. powierzchni placu. Dodatkowo w późniejszych latach miasto dopuszcza możliwość ustawienia na placu fontanny.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu (www.wroclaw.pl/srodowisko)

Czytaj też: Wrocław | Place, Skwery, Parki  | Miasto | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły